Drejt Jupiterit Nasa leshon me sukses sonden hapesinore Juno **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Drejt Jupiterit Nasa leshon me sukses sonden hapesinore Juno

Fatjon Kaloci
6.8.11
Rreth ores 19:00 ne oren tone lokale eshte leshuar sot me sukses misioni me i fundit i NASA i quajtur Juno. Per afro 5 vjet rresht sonda e nisur sot pritet qe ne korrik te 2016 te jete ne Jupiter. Nen nje investim gjigand prej afro 1.1 bilion dollaresh amerikane Sonda do te kryej afro 33 orbita perqark planetit. Misioni i saj do te jete procesi formesues i Jupiterit dhe perberja e atmosferes. Jupiteri eshte nje nder planetet misterioze te studimeve. Ai eshte afro 11 here me i madh sesa planeti yne Toke. Ndryshe nga Toka, Aferdita, Merkuri, dhe Marsi ai dhe planetet e tjere te sistemit jane te gazte. Ne imazhin bashkengjitur ketij shkrimi ju ndiqni momentin e pasdites kur u lancua edhe sonda Juno. Imazhi Kortezi Nasa. Ju po ndiqni Skrapari.net Portalin me interaktiv lokal