Supervigjilence e Autoriteteve Per Ditet e Pelegrinazhit Aksidenti Super Shtyse **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Supervigjilence e Autoriteteve Per Ditet e Pelegrinazhit Aksidenti Super Shtyse

Fatjon Kaloci
18.8.11
18-08-2011 Raporte konfidenciale (per Corovoda On Line) nga Qarku Berat, te marra ne keto caste kur ora lokale ne Corovode shenon 00:28 bejne te ditur se nje super gadishmeri e efektivave blu do te jete si plan mase ne kete prag te Pelegrinazhit Bektashi. Sipas raportit ne disa pika tradicionale te kalimit per ne Kulmak nga arteriet kryesore do te kete kontrolle te rrugoreve te cilet do te jene pergjate gjithe diteve te Pelegrinazhit ne dispozicion te plote. Fatkeqesisht, eshte shnderruar tashme ne nje besim irracional mendimi i banoreve te Skraparit, te cilet lidhur me kete pelegrinazh shpehere citojne se cdo vit ka ndonje aksident. Kjo ne fakt koicidon edhe me historikun e
9 viteve te fundit ku ne cdo vit eshte rregjistruar ngjarje. Pelegrinazhi Bektashi ne Kulmak te Skraparit eshte eventi me i madh per bektashinjte. Cdo vit afro 18 000 pelegrine vizitojne ne 6 ditet e startuara nga 19 gushti deri ne 25 gusht. Ende nuk dihet se ciles rruge do t'i jepet prioritet per kalimin e mjeteve kur ka dy kalime rrugore per ne kete vend te shenjte. Ngjarja merr shkak edhe nga aksidenti ne fshatin Grepcke, te Skraparit Me i rendi episod ne tere qarkun ku mbeten pa jete 6 persona. Pertej patriotizmit lokal per hir te se vertetes rruget jane problematike ne lokalitetit periferike te Skraparit por pa ditur se kush mban pergjegjesi.
Eshte Corovoda On Line ne Blog