Wikileaks publikon nje lume dokumetesh per Shqiperine Fatos Nano doli nga politika per te pasuruar pasurine personale **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Wikileaks publikon nje lume dokumetesh per Shqiperine Fatos Nano doli nga politika per te pasuruar pasurine personale

Fatjon Kaloci
27.8.11
Nje fotoweb e bere nga Corovoda On Line
mbi dokumentet e publikuara nga Wikileaks
kete te premte 26 gusht 2011
27-08-2011 Vetem pak para mesnates, ndersa ora lokale ne keto Caste shenon ne Corovode 01:49 minuta nje numer i madh dokumetesh zyrtare jane ngarkuar ne faqen Wikileaks. Ne morine e dokumentave shumica e te cilave mbajne raportet e Withers, flitet gjere per Shqiperine. Corovoda On Line ju publikon nje cablegate te dates 27-02-208 ora 15:23 i klasifikuar si "Per perdorim zyrtar". qe i drejtohet Sekretari te Shteteve te Bashkuara. Nen mbishkrimin: "Sensitive" Flitet per Fatos Nanon ne Shkresen qe mban titullin: RINGJALLJA E FATOS NANOS, NE PO TE PRESIM?.
Corovoda On Line ju jep ne kete link disa prej citateve kryesore ne kete dokument:
Permbledhja:

Roli i ish-kryeministrit Fatos Nano në politikën shqiptare është debatuar gjerësisht, veçanërisht që nga rënia e tij nga Kryeministri dhe dorëheqjen si kryetar i Partisë Socialiste (PS) në vitin 2005. Marrja e kreut te PS nga Edi Rama Kryebashkiaku i Tiranës dukej e pazakonte në atë kohë për njeriun që është një operator ambicioze politike, dhe ai ishte dhe pritet te jete përsëri. Deri tani synimet e tij politike nuk janë qartësuar, dhe veprimeve te tij u mungon që nga viti 2005 kohezioni. Disa besojnë se ai ka  zhvendosur vëmendjen e tij në biznes dhe interesat personale para të politikës, të tjerët presin që ambicia e tij politike mbetet e fshehte, dhe ai pret vetëm për një mundësi të kthehen dukshëm në skenën kombëtare. Flirtet e fundit të Nanos me Lëvizjen Socialiste për Integrim (LSI), Kryetari dhe ish-kryeministri Ilir Meta kane mbushur Tiranen me spekulime se rikthimi i tij është gati të fillojë. Sigurisht, disa këtu besojnë se ai ka bere mire qe është larguar nga skena politike. 
Paragraf:
Shtrengimi publik i duarve mes Nanos dhe Berishes gjatë bojkoti ne zgjedhjet 2006-7 (Ref C) nuk shihej si kthimin triumfues të një burrë shteti që Nano priste
Paragraf:
Flirtet e fundit e tij publike me Meta te LSI-së - qe kishte hequr veten nga koalicioni i opozitës me PS e Ramës - ka ndezur spekulime për një partneritet të ri Nano-Meta në ardhjen e zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.
Ju po ndiqni Corovoda On Line