Reagon Amnisty International. "Mos e Vrisni Troy Davis" Nuk eshte Fajtor **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Reagon Amnisty International. "Mos e Vrisni Troy Davis" Nuk eshte Fajtor

Fatjon Kaloci
14.9.11
14-09-2011 Ne Daten 21 Shtator do te kryhet ekzekutimi me vdekje i Troy Davis i cili u denua me vdekje ne Shtetin e Xhorxhia por ne nje proces ne tymnaje. Organizatat per Te Drejtat e Njeriut kane leshuar nje apel boteror per rastin Davis. Trpy Davis u denua me Vdekje ne 1991 per Vrasje te Nje Polici ne Xhorxhia ne 1989. Ne nje deklarate Amnisty International nenvijezon se asnje prove fizike nuk lidhej me Davis drejtperdrejte. Nuk u gjeten kurre arma e vrasjes dhe ai u denua vetem nga disa deshmi te afro 9 deshmimtareve. Por qe nga fillimi i procesit te pakten 7 nga keta 9 deshmimtare kane nderruar deshmi dhe fakte duke thene se e akuzuan Davis pasi ishin nen presionin e Policise. Ne gjithe boten aktiviste te te drejtave te njeriut do te synojne te protestojne fuqishem ndaj rastit.
Corovoda On Line Blog