Rreshjet dhe Carja e Diges Ne Nigeri 102 te vdekur shkon bilanci i pas fundjaves **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Rreshjet dhe Carja e Diges Ne Nigeri 102 te vdekur shkon bilanci i pas fundjaves

Fatjon Kaloci
1.9.11
01-09-2011 Rreshjet e shumta te rena ne Nigeri gjate fundjaves lane te pakten 102 persona te vdekur, raportuan autoritetet. Shembja e nje dige te quajtur Eleyele ne jugperendim te Nigerise dhe rreshjet e medha te rena  do te jepnin bilancin kete mesjave. Vetem te dielen raporti i mehershem nga mediat tha se 12 ishin te vdekurit.Shume ura u rrezuan prane Ibadan nje qytet rreth 150 kilometer nga Lagosi zyrtar. AFP citon nje perfaqesues te Kryqit te Kuq ne Nigeri te quajtur Umar Mairiga i cili thote se shume organizma kane derguar ne vend ushqime, batanije etj per situaten pas emergjences.
Ju po ndiqni Corovoda On Line Blog