Fitojne Gjyqin Australianet: 2 femrat nga sot jane meshkuj ne gjendje civile **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Fitojne Gjyqin Australianet: 2 femrat nga sot jane meshkuj ne gjendje civile

Fatjon Kaloci
6.10.11
06-10-2011 Nje seance e vecante gjyqi ne Australi njohu 2 transgender femra si meshkuj definitivisht pas vendimit te dhene kete te enjte nga Gjykata e Larte. Pasi me pare permes operacioneve kirurgjikale hoqen gjoksin vetem kaq nuk mjaftonte per Zyrat e Gjendjes Civile per ti nderruar Gjinine. Kjo sepse ne Ligjin respektiv shkruhej se gjinia "percaktohet nga karakteristika te jashtme fizike qe jane te dukshme shoqerisht". E pikerisht kjo pike pasi u analizua nga Gjykata e Larte dha perfundimin se te dyja femrat mund te jene zyrtarisht Meshkuj pasi nuk ka ndonje kriter qe bie ndesh me faktin te dukshme shoqerisht". Cifti i 2 femrave transgender emri i te cilave nuk u be publik prej kohesh trajtoheshin me hormone mashkullare per te ndryshuar tipare te gjinise se tyre por ende kane organe femerore riprodhuese. Muajin Shtator 2011 Australia lejoi qe transgenderet te kene seksin qe duan ne pasaportat e tyre biometrike pa qene nevoja e nenshtrimit te operacioneve kirurgjikale.
Lajmi i vecante u mesua ne oret e para te kesaj te enjteje 6 tetor 2011.
Corovoda On Line