Te tmerrshmit: Ja cilet jane Serial Killerat me te medhenj te Botes **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Te tmerrshmit: Ja cilet jane Serial Killerat me te medhenj te Botes

Fatjon Kaloci
7.10.11
07-10-2011 Ne nje shkrim unikal Corovoda On Line dhe Kriminalistika Shqipetare Blog ne vijim japin nje prej aneve me te erreta te Krimit, ku autoret jane me te tmerrshmit, te quajtur ndryshe Serial Killers. Ne bashkengjitje ja cilet jane Serial Killerat me te medhenj qe kane tronditur opinionin boteror. Perkrah imazhit qe ofrojme ne bashkengjitje ju keni edhe numrin legjende qe perkon me foton respektive te tyre.Dhe le te shohim ne bashkengjitje cilet jane Serial Killeret dhe disa prej te dhenave te forta te veprave kriminale te bere prej tyre.
1. Jeffrey Dahmer i quajtur edhe Kanibali u gjykua ne vitin 1991. Dahmer kerkoi te zbavitej duke vrare permes festave qe organizonte fillimisht në vitin 1980 gjatë së cilave ai vrau 17 burra dhe djem. Ai shpesh kishte marrëdhënie seksuale me kufomat para se ti vriste ata dhe në disa raste, hante copa e mishit të viktimave. Pas dënimit të tij, Dahmer u vra nga një i burgosur tjeter qe ndodhej në burg me te.
2. John Wayne Gacy u arrestua në vitin 1978, pasi vrau  33 burrave dhe djem. Ai ishte i njohur si "Clown Killer" për punën e tij si animator artist per veshjen si klloun per argetimin e fëmijëve. Fillimisht kur Gacy u dyshua në zhdukjen e një të riu, ai po ndiqej por kur ai i ftoi nje punonjes te policisë në shtëpinë e tij për kafe. Policët vënë re një erë që ndihej si e nje trupi te kalbur . Ata u kthyen me një urdhër kontrolli ne shtepine e tij dhe gjeten 29 viktimat e balsamosura prej tij.
3. David Berkowitz, "Djali i Sam" vrasës, terrorizoi New York me gjashtë vrasje te kryera me armë Aventura e tij perfundoi ne 1977. Kur policia arrestoi, Berkowitz, qeni i fqinjit të tij e zbuloi veprimtarine kriminale te tij me kufomat. Ai është ne burgun e Sing Sing në New York ndersa ka kerkuar per falje.
4. Angelo Buono, një 47 vjeçar auto tapicier, ne sallë gjyqi Los Angeles doli te henen e 2 mars 1982 ku ai ishte i shumeperfoluri i ceshtjes rast "Stranglings Hill" në të cilën Buono është akuzuar për vrasjen e 10 grave dhe vajzave në  mes vitet 1977 dhe 1978.
5. Ted Bundy në një kohë në vitet 1970 kishte një të ardhme të ndritur në Partinë Republikane te Shtetit te Uashington, por në vend u bë një nga vrasësit më të famshem serial dhe nekrofil. Ai mashtronte shpesh viktimat e tij, të gjitha gratë, në duke menduar se ai ishte i plagosur dhe në nevojë për ndihmë para se ti sulmonte ato. Në vitin 1976 ai u arrestua për një grabitje në tentativë, por ai mundi te arratisej permes ndihmes se avokatit te tij. Ai emigroi në Pensacola, ku ai vrau dy gra në një shtëpi ne Sate Sorority Florida University. Ai u dënua me vdekje në vitin 1989 ndersa pranoi autoresine e 50 vrasjeve të tjera.
6. Aileen Wuornos pranoi vrasjen e gjashtë burrave, ndërsa ajo kishte punuar si prostitutë në Florida në vitin 1989 dhe 1990. Ajo fillimisht pohoi se ajo ka vepruar në vetëmbrojtje kundër Johns që e përdhunoi atë dhe u përpoq ti shpetonte dhunimit të tij. Por më vonë, ajo e pranoi se ajo grabiste dhe vriste me gjakftohtësi dhe se  do të bënte keto krime përsëri në qoftë se ajo ishte e lirë. Ajo u ekzekutua në vitin 2002.
7. Anthony Sowell u dënua me vdekje në vitin 2011 për vrasjen e 11 grave dhe mbajtjen e tyre ne shtepine e tij në Cleveland.
8. Në këtë foto fotografi të marre ne 24 tetor 1985, "Night Stalker" Richard Ramirez tregon një simbol Pentagram në dorën e tij brenda një sallë gjyqi Los Angeles. Gjykata Supreme e Kalifornisë e hënë 7 gusht 2006, la në fuqi dënimet dhe dha dënim me vdekje për vrasësin serial Ramirez Richard, i ashtuquajturi "Stalker Night" vrasjen te cilat i bente per hobi terrorizuan zonën e Los Angeles në mes të viteve 1980. Ramirez, tani 46, u dënua me vdekje në vitin 1989 për 13 vrasje te kryera mes viteve 1984 - 1985 ne Los Angelos. Simbolet Satanike ai i kishte lene ne disa skena krimi te vrasjeve te bera prej tij dhe disa prej viktimave ai i detyronte te "betoheshin per Satanain".
9. Andrew Cunanan ne kete foto te FBI shaqet ne vitin 1997. Cunanan vrau 5 burra nga Minneapolis dhe Miami, duke vrare edhe stilistin e famshem Gianni Versace. Kur investigatoret e zbuluan, Cunanan u vetvra ne 1997.
11. Gary Ridgeway vrau 48 gra në zonën Seattle 1982-1998. Ai ishte i njohur si vrasësi i lumit Green, pasi pese viktimat e tij të para u gjetën pranë lumë i lundrueshëm te quajtur Green. Rasti ishte një nga misteret më të gjata te vrasjeve te pazgjidhura në vend, për të mos përmendur faktin si një nga më të përgjakshmet ne vend. Ridgeway u vetëshpall fajtor në vitin 2003 dhe u dënua me burgim të përjetshëm, pa kusht
12. Fish Albert ishte një përdhunues fëmijësh dhe kanibal i cili pranoi se kishte torturuar qindra fëmijëve, në fillim të vitit 1880 në Nju Jork. Ai u arrestua dhe u dënua me vdekje në 1935 për vrasjen e një vajzë të vetme  Grace Budd, 10-vjeçare qe ishte vajza e nje prej punonjësve te tij. Gjatë gjykimit, Fish tha se kishte dëgjuar zëra në kokën e tij që i thane atij për të sulmuar fëmijët.
13. Ne vitet e hershme te jetes se tij, Coral Eugene Watts u identifikua nga psikiatërit si një individ i rrezikshem dhe i dhunshem. Ne mengjesin e nje te diele ai pranoi dhe rrëfeu për vrasjen e 80 grave në Michigan, Texas dhe në Kanada në fund të viteve 1970 dhe fillim të viteve 1980. Ai mbyste viktimat, i vriste, e me pas ngulte thika per ti torturuar viktimat e tij. Ai vdiq në 2007 në burg nga kanceri i prostatës duke vuajtur një dënim të përjetshëm për dy nga vrasjet Michigan.
14. Richard Angelo, një infermier në Spitalin Good Samaritan në Nju Jork, vrau 25 pacientë në një plan te semure qe ai beri vetem e vete për ta kthyer veten në një hero. Angelo u injektonte pacientëve ne një perzjerje të drogave të rrezikshme me planin qe me pas duke e ditur se cfare u hidhte ti sheronte ata per te marre reputacion si mjek i mire. Vetëm 12 pacientë i mbijetuan "Engjëllit te vdekjes." quajtur keshtu ky rast.
Corovoda On Line Blog dhe Kriminalistika Shqipetare Blog