Teknologjia 3G AMC fiton Licensen e dyte ne tregun Shqipetar **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Teknologjia 3G AMC fiton Licensen e dyte ne tregun Shqipetar

Fatjon Kaloci
7.10.11
07-10-2011 Pak pas ores lokale 16:00 te kesaj te premte 7 tetor 2011 AMC eshte shpallur fituese e licenses se dyte kombetare ne operatoret e telefonise se levizshme. Pas Vodafone Albania sherbim 3G do te ofrohet keshtu shume shpejt edhe nga operatori AMC me i hershmi ne Shqiperi. Edhe ne Skrapar disa abonente perdorin rrjetin 3G te ofruar deri me tani nga operatori Vodafone. 3G nje shkurtim i termit Brezi i Trete i referohet shebimeve te rrjeteve telefonike celulare. Teknologjia 3G u njoh pas 2001. Ajo u mundeson perdoruesve te aparateve celulare te pershtatshem per kete sherbim pervec se telefonata audi etj, edhe sherbime video call, internet te shpejte via mobile si edhe ndjekjen e televizioneve permes celularit. Aktualisht kjo teknologji ne vende te avancuara po zevendesohet nga sistemi 4G nje sherbim shume me i avancuar sesa 3.75Gb qe ofrojne operatoret permes 3G.
Corovoda On Line