Corovoda ne Boom Boom Gati fishekzjarret e zhurmshme, me te vegjlit me planprishesit **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Corovoda ne Boom Boom Gati fishekzjarret e zhurmshme, me te vegjlit me planprishesit

Fatjon Kaloci
25.11.11
Raportet e mbremjes se kesaj te premte folen per disa tregetare lokal te cilet sapo kane marre furnizimet e prag festave te fundvitit. Me te parat? Kercaseset, Fishekzjarret e vogla quajini si te doni, nuk jane edhe aq te vogla kjo persa i perket zhurmes se madhe te tyre dhe panikut kur te zene befas qe pritet te bucojne keto dite. Edhe perse nje prej tregetareve tha se eshte ende heret per tregetim masiv ajo e diteve ne vijim deri ne prag festat mesa duket do te jete e zhurmshme ne Corovode. Efektet piroteknike nuk do te jene edhe aq prezente sesa shqetesimi ne komunitet i zhurmave te lena prej tyre. Kryesisht bleresit jane femije, dhe cmimet minimale nga 10 lek copa e bejne kete aksesor (te rrezikshem per shendetin) mjaft te pakontrolluar ne duart e tyre. Ende nuk dihet se cila eshte forma me e mire e emancipimit ne komunitet ne Corovode kunder ketyre dukurive, ndonse kudo ka nje pergjigje: Shitja dhe Blerja  e ketyre materialeve duhet te jete nje marredhenie adultesh cka thene ndryshe eshte e vetmja menyre per kontrollin e lendeve festive shperthyese.
Corovoda On Line