E Paprecedente: 20 000 serbe qe jetojne ne Kosove kane bere kerkesa per shtetesi Ruse. Duma ruse perkrah idene **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

E Paprecedente: 20 000 serbe qe jetojne ne Kosove kane bere kerkesa per shtetesi Ruse. Duma ruse perkrah idene

Fatjon Kaloci
15.11.11
Sic beri te ditur sot agjensia ruse e lajmit Interfax, Rusia diplomatike po sheh mundesine qe tu jap shtetesin Ruse mbi 20 000 serbeve qe jetojne ne Kosove. Sipas Sekretarit te pare te Ambasades Ruse Oleg Buldakov, Kerkesa e bera tashme i drejtohen Ministrise se Puneve te Jashtme Ruse dhe enteve te tjera relevante. Sipas diplomatit rus, arsyeja kryesore se perse serbet e Kosoves po kerkojne shtetesine ruse, lidhet me ate qe ai e quan " frike nga pasiguria ne vend". Citoi Interfax. Ne 17 shkurt 2008 Kosova shpalli pavaresine e saj akt i cili u mbeshtet nga shume vende te BE por jo nga Beogradi, ashtu edhe nga Moska zyrtare. Nje perfaqesues i Dumes ruse i cituar si Sliska tha se i pelqente ideja. Ai tha me tej per interfax se kjo gje nuk eshte pare ne keto shekuj qe nje numer kaq i madh personash kerkojne shtetesine ruse. Megjithate gjithcka duket mjaft e veshtire sesi do te bejne kete proces. Nese gjithcka ndodh keshtu, ne diplomacine boterore do te rregjistrohet nje akt i paprecedent.
Corovoda On Line