Google kujton Mark Twain ne versionin doodle me rastin e 176 vjetorit te lindjes **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Google kujton Mark Twain ne versionin doodle me rastin e 176 vjetorit te lindjes

Fatjon Kaloci
30.11.11
Gjate gjithe dites se sotme rotori i kerkimit Google ne versionin doodle i dedikohet 176 vjetorit te lindjes se shkrimtarit me fame.  I Njohur me emrin e artit Mark Twain emri i vertete i te cilit eshte Samuel Langhorne Clemens sot 30 nentor 2011 behen plot 176 vjet nga ditelindja e tij. Dy personazhet mitike te tij Tom Sawyer dhe Huckleberry Finn u vendosen ne imazhin primar te rotorit. Libri i pare i suksesit Aventurat e Huckleberry Finn ishte ai qe do ta bente me te dashur librin per gjithe femijet e botes. Me pas Aventurat e Tom Sawyer morri suksesin e radhes nders libri fliste per aventurat e nje djaloshi camarrok te lindur ne Hannibal, Shba aty ku ishte edhe vendi i lindjes se Mark Twain. Nder librat e tjere te suksesit te shkrimtarit permenden "Princi dhe i varferi" "Historia e nje kali" si dhe "Nje amerikan ne oborrin e mbretit Artur". Imazhi ne bashkengjitje nga Doodle.
Corovoda On Line