Neser 6 Dhjetor 2011 Dita e vendosjes se Pemes Se Krishlindjeve **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Neser 6 Dhjetor 2011 Dita e vendosjes se Pemes Se Krishlindjeve

Fatjon Kaloci
5.12.11
Por pa yllin e saj... Keshtu neser atmosfera festive do te shoqeroj ngado cdo ambjent ku do te vendoset Pema e Krushlindjeve apo e Vitit te Ri, qe sipas tradites qendron deri ne 6 janar dite ku edhe kjo peme duhet te hiqet. Sipas ritualeve festive e nesermja 6 dhjetor do te perkoj me vendosjen e simbolit te festave. E vetmja simbolike e cila vendoset ne mengjesin e 25 dhjetorit eshte ylli i cili vendoset diten e krishlindjeve pak perpara se te hapen dhuratat e gjetura nen te. Atmosfera festive kerkon qe po neser dekoret e brendshme te familjeve apo ambjenteve te zbukurohen me stolite e fundvitit te festave.
Corovoda On Line