Rikthehet Wikileaks. Vetem sot 287 dokumente te serise The Spy Files Mbi Pergjimet **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Rikthehet Wikileaks. Vetem sot 287 dokumente te serise The Spy Files Mbi Pergjimet

Fatjon Kaloci
1.12.11
Wikileaks eshte gjalle. Dhe tashme edhe me i tmerrshem. Keshtu nga sot 1 dhjetor 2011 Wikilieaks ka publikuar serine e re te mistereve te perfshira ne ate qe quhet The Spy Files " Dosje Sipune" Nje baze e re te dhenash e qindra dokumenteve nga me shume se 160 kontraktore te inteligjences se industrise se teknologjise nisin publikimin qe sipas njoftimit te bere ne faqjen me te klikuar te 2011 do te vijoj gjate javes ne vijim me ngarkimin e dokumenteve te tjera te kesaj serie.  Ne Kooperim me prestigjozet Washington Post (SHBA), l'Esspreso(ITALI), ARD (Gjermani), The Hindu (Indi) etj, nga sot Wikileaks hedh drite mbi industrine sekrete te pergjimeve spiune qe ka lulezuar qe nga 11 shtatori 2001 investime te bera qe kapin vlera te miliarda dollareve. Projekti i ri i Wikileaks Spy Files nis sot me 287 postimet e para dhe do te vijoj gjate javeve ne vijim per te vijuar edhe ne vitin e ardhshem u tha ne shenimin zyrtar. Ne shenim thuhet se zyrtare te CIA jane pajisur me software te cilat u mundesojne kapjen e sinjaleve telefonike dhe te dhena te zerit ne menyre reale dhe mundesojne identifikimin e telefonatberesve edhe ne zerin me te ulet. Projekti jep fillimisht te dhenat mbi disa shtete te botes. Ai i konsideron si shkelje te te drejtave te njeriut Pergjimet. Per te patur akses ne linkun ne fjale mjafton te klikoni KETU
Corovoda On Line