Koordinata X. Corovode 1977. Per te paren here nje konference shkencore per Skraparin. **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Koordinata X. Corovode 1977. Per te paren here nje konference shkencore per Skraparin.

Fatjon Kaloci
6.4.12
Ne vigjilje te 35 vjetorit te Clirimit te Corovodes, fillim shtatori i 1977 ishte mjaft domethenes jo vetem per zonen tone por per gjithe Shqiperine. Pikerisht ne datat 1 dhe 2 shtator 1977 ne Corovode u mbajt Konferenca e Pare Shkencore e Studimeve Historiko Shoqerore te Skraparit. Corovoda On Line me rubriken Koordinata X, nxjerr me pikantet e ketyre dokumenteve ku sipas tyre ne kete konference fjalen e hapjes e mbajti Myzafer Sulejmanasi nje emer i njohur per keto vite ne Corovode dhe Skrapar qe perfaqesonte njeheresh edhe Sekretarin e Pare te Komitetit te Partise se Rrethit Skrapar ( Nje emertese e atyre viteve). Konferenca kishte shume inteletuale nga gjithe Shqiperia. Ne te moren pjese perfaqesues te Institutit te Monumenteve te Kultures, Institutit te Historise e Folklorit, Akademise se Shkences etj, dhe zgjati 2 dite. Ndonse nuk citohet, raporte te gjalla te asaj kohe thane per Corovoda On Line se te gjithe te pranishmit qendruan dhe festuan  deri ne 5 Shtator 1977 nje jubile qe perkoi me 35 vjetorin e Clirimit te Qytetit te Corovodes.
Corovoda On Line.