Koordinata X. Skrapar 1943 Aktivi i Pare i Rinise Komuniste te gjithe Shqiperise **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Koordinata X. Skrapar 1943 Aktivi i Pare i Rinise Komuniste te gjithe Shqiperise

Fatjon Kaloci
17.4.12
Nje detaj tjeter i Koordinata X ndalet ne 1943 ku per te paren here ne fshatin Zaloshnje te Skraparit perfaqesues te Rinise Komuniste nga e gjithe Shqiperia u mblodhen per te paren here ne qershor 1943. Ne bashkengjitje Corovoda On Line publikon foton ne te cilen u mbajt ky takim i asaj kohe. Ky aktiv do te vinte pas nje periudhe qe Partia Komuniste ndermorri nga viti 1942 e deri ne 1943 per perfshirjen e te rinjve. E pikerisht ne qershor 1943 ne Zaloshnje u mblodh Konferenca e Pare e Aktivit te Rinise Komuniste Shqiptare. Enver Hoxha per perfshirjen e te rinjve te Skraparit nen devizen komuniste te kohes, ne Vepren 25 te vellimeve te tij, faqe 320 shkruante: “Po partizan mund te quhet i gjithe populli i krahines suaj. Nga te 2 000 e ca partizanet skrapallinj me shume se 1 200 vete ishin te rinj e te reja”. Aktivi i Zaloshnjes parapriu eventin e 8 gushtit 1944 te Helmesit ku u themelua BRASH.
Corovoda On Line