Vetvaret Publicisti Ardian Klosi. Prej kohesh vuante nga depresioni. **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Vetvaret Publicisti Ardian Klosi. Prej kohesh vuante nga depresioni.

Fatjon Kaloci
27.4.12
Publicisti i njohur Ardian Klosi u nda nga jeta ne oret e vona te enjtes 26 prill 2012. Raportet e para thane se trupi i pajete i publicistit dhe njeherazi nje aktivisti te fuqishem te levizjeve qytetare ne Shqiperi, u gjet pa jete ne shtepine e tij i vetvarur. Simptomat e depresionit ishin bere me te shpeshta me se fundmi per Klosin, i cili besohet se pas vdekjen e se emes nuk e perballoi dot duke iu besuar substancave anti depres.
Ardian Klosi u lind nė vitin 1957. U diplomua nė fakultetin e Gjuhė - Letėrsisė nė 1981. Ka marrė doktoratėn nė vitin 1990. Nga viti 1993 - 1998 ka qėndruar nė Gjermani. Ka botuar disa libra si nė shqip, ashtu edhe nė gjermanisht. Disa nder veprat me kryesore te tij jane "Refleksione" (me Edi Ramėn), "Shqipėria zgjim i dhunshėm", "Quo vadis Shqipėri", etj.. si dhe mjaft tregime, ese, artikuj nė shtypin shqiptar dhe tė huaj.
Corovoda On Line