Xhelal Staravecka - I biri: Eshte ai qe i ngriti Skrapallinjte Video Veteranet: Kundra **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Xhelal Staravecka - I biri: Eshte ai qe i ngriti Skrapallinjte Video Veteranet: Kundra

Fatjon Kaloci
17.4.12
Vetem pak dite pas botimit te librit qe ka ngjallur polimeka mes deshmive okulare dhe studiuesve Xhelal Staravecka - Para Gjyqit te Historise, diten e djeshme 16 prill 2012 ne formatin Arena te drejtuar nga Roland Qafoku ne skermin Planet Tv nje nate me pare ne nje interviste eksluzive Naim Staravecka do te fliste detaje. Libri i shkruar ne vitin 1966 ne Paris permbledh kujtime kryesisht mbi personazhe politike te viteve 1912 - 1966.
"Xhelali e meritonte qe ata ta lene. Xhelali nga une nuk meriton asgje - thote nder te tjera ne video insertin ne bashkengjitje Naim Staravecka, i biri i Xhelal Staraveckes. Me tej ai vazhdon: - Une i kam pare vetem sherrin ( duke e lidhur kete me kontekstin e persekutimit qe ka hequr i biri) Rehabilitimi i figures se Xhelal Staraveckes eshte se me shlyen nga kurrizi mua, femijeve te mij dhe gjithe farefisin edhe Skraparin bile, nje njolle te madhe, sepse eshte ai qe i ngriti skrapallinjte qe i donte skrapallinjte" thuhet nder te tjera ne biseden e realizuar me moderatorin Roland Qafoku. Corovoda On Line ju jep ne bashkengjitje nje insert permbledhes nga intervista e dhene dje e hene 16 prill 2012 ne skermin Planet Tv. Gjithesesi shume raegime kane ndodhur menjehere pas botimit te ketij libri ne Skrapar kryesisht te veteraneve te cilet permes nje njoftimi ne Corovoda On Line te dielen qe lame pas reaguan ku nder te tjera citohej: Xhelal Staravecka, njërit prej autorëve të masakrës së 4 shkurtit në Tiranë dhe të dhjetorit 1943 në Taroninë në Çepan masakroi mizorisht komisarin e Batalionit “Rinia”, Heroin e Popullit Ajet Xhindoli. - duke ju referuar deshmive te O.Frasheri.

Corovoda On Line