Raporti: Keqtrajton te emen. Incidenti si rast i Dhunes ne Familje ne Corovode **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Raporti: Keqtrajton te emen. Incidenti si rast i Dhunes ne Familje ne Corovode

Fatjon Kaloci
25.5.12
Sipas nje reporti nje rast u evidentua 2 dite me pare ne Corovode. Informacioni jozyrtar citon se te paret qe kane reaguar kane qene disa fqinj ku sipas tyre i biri ka rrahur te emen nje grua e moshuar ne afro 70 vjec. Ngjarja ka ndodhur kete mesjave ne nje lagje te vogel te Corovodes (nuk citohet qellimisht nga ana jone). Raportet thane se i biri ne gjendje te alkoolizuar ka reaguar me tone te larta qe kane terhequr vemendjen e fqinjeve. Informacioni nuk ka kaluar ne rruge zyrtare por ka mbetur ne kuader te nje zenke te thjeshte mesaduket. Por ajo se cfare shton problematiken e padukur me pare jane raste te shfaqjes se dhunes ne familje vecanerisht drejtuar ndaj prinderve ne gjendje te moshuar. Ne kete kategori info, ne postimet e meparshme te Corovoda On Line ky mund te konsiderohet rasti i dyte. Ne te shumten e rasteve, problematikat e agresioneve apo zenkave ne familje te ndryshme kane si subjekt perdorues te alkoolit apo me vulgaritet social ne probleme te ndryshme. Corovoda On Line nuk citon emra te pervecem, per te mos shtuar apo paragjykuar askend, por ne thelb problemi konsiston tek fenomeni me i ri negativo social, i shtyre ne shume raste nga abuzimi me alkoolin. Shpesh here per shkak te problematikave shumedimensionale te denoncimit te dhunes ne familje, kryesisht e mbuluar nga paragjykimi social i te te tjereve, subjektet qe dhunohen nuk preferojne te denoncojne rastet por te "pershtaten me to" me shpresen e nje ndryshimi. Kjo e ben me te veshtire parandalimin e fenomenit, ndersa ne Corovode as nuk mund te imagjinohet ndonje institucion apo NGO qe ofron keshillim apo asistence psiko sociale.
©Corovoda On Line