Mbyllet Pelegrinazhi: Ndonse 24 gusht 2012 Pelegrinazhi jozyrtarisht quhet i mbyllur Bie numri i pelegrineve **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Mbyllet Pelegrinazhi: Ndonse 24 gusht 2012 Pelegrinazhi jozyrtarisht quhet i mbyllur Bie numri i pelegrineve

Fatjon Kaloci
24.8.12
Oret e vona te pasdites se kesaj te premte 24 gusht 2012 "rikthyhen" disa prej perfaqesuesve te instuticioneve te ndryshme qe ishin te angazhuar me mbarevajtjen e Pelegrinazhit Bektashi ne Kulmak te Skraparit. Ne pyetje informale ndaj tyre shprehjet se numri i pelegrineve ra ndjeshem kete dite ne nje menyre mbylli pelegrinazhin, ndonse zyrtarisht ai perfundon te shtunen 25 gusht 2012. Nje numer i vogel pelegrinesh ne disa qindra krahesuar kjo me intesitetin e diteve me pare kane zgjedhur per te shkuar ne vendin e shenjte per diten e fundit, kjo nisur edhe nga arsyet se tanime eshte me qete se dendurie ne mijera qe karakterizon ditet e shenjta nga 19 ta e cdo gushti. Mendohet se rreth 40 000 ishte numri i pelegrineve qe zgjodhen Malin e Tomorrit ne kete Pelegrinazh per kete vit.
©Corovoda On Line