100 Vjet Shqiperi! Ja ngjarjet Kryesore vit pas viti Nga 1912 deri ne 2012 Highlights **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

100 Vjet Shqiperi! Ja ngjarjet Kryesore vit pas viti Nga 1912 deri ne 2012 Highlights

Fatjon Kaloci
9.9.12
Corovoda On Line (sikunderse ju njoftoi edhe gjate postimeve te djeshme ne kanalin tone social ne Facebook) ne nje publikim referuar gjithckaje cfare ka ndodhur ne kronologjine e 100 viteve Shqiperi e Pavarur. Jemi perpjekur te rendisim disa nder ngjarjet me kryesore ne data historike dhe ngjarje kulmore. Eshte nje publikim i Corovoda On Line me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise se Shqiperise. Nga Zemra e Shqiperise, Drejt e ne zemren tuaj. Ky! Eshte Corovoda On Line Blog
1912
28 prill 1912 Themelohet ne Boston Shoqata Pan Shqiptare “Vatra”
8 tetor 1912: Nis Lufta e Pare Ballkanike
28 nentor 1912 Ismail Qemali bej Vlora deklaron nga Vlora Pavaresine e Shqiperise
1913
22 prill 1913: Qyteti i Shkodres, qendresa e fundit turke ne Ballkan leshohet nga forcat osmane.
30 maj 1913: Perfundon Lufta e Pare Ballkanike Firmoset trakti i Paqes ne Londer.
5 korrik 1913: Krijohet qeveria e perkohshme e Vlores me kryeminister Ismail Qemali
29 korrik 1913: Njihet zyrtarisht pavaresia e Shqiperise ne Konferencen e Ambasadoreve ne Londer.
16 tetor 1913: Esat Pashe Toptani formon qeverine ne Durres.
1 nentor 1913: Princi gjerman Vilhem Vid bie dakord per pranimin e marrjes se fronit te Shqiperise.
1914
7 mars 1914: Vjen ne Durres Princ Vilhem Vid per te marre fronin mbreteror te Shqiperise.
18 prill 1914: Nis Lufta e Pare Boterore. Pushtohet Shqiperia nga 7 ushtri te ndryshme, si Austria, Italia, Greqia, Serbia, Mali i i zi, Franca. Bullgari. Ofensivat vijuan deri ne 1918.
3 shtator 1914: Princ Vilhem Vid largohet nga Shqiperia.
30 tetor 1914: Italia i pushton Shqiperise ishullin e Sazanit.
26 dhjetor 1914: Italia pushton Vloren.
1916
( jo date fikse) Trupat e ushtrise Austro Hungareze pushtojne Shqiperine e Veriut dhe ate qendrore.
( jo date fikse) Administrata austro hungareze organizon ne Shkoder Komisionin e Shqipes Letrare.
10 dhjetor 1916: Ushtria Franceze pretendon autonomine e Republikes se Korces.
1918
shkurt 1918: Bie autonomia e pretenduar nga Franca mbi Republiken e Korces.
1919
(Jo date fikse) Krijohet Kompania teatrale “Bogdani” ne Shkoder.
18 janar 1919: Fillon punimet Konferenca e Paqes ne Paris.
29 korrik 1919: Tittoni – Venizelos arrijne nje marreveshje per copezimin e Shqiperise.
1920
28 – 31 janar 1920: Nis punimet Kongresi i Lushnjes si dhe krijohet qeveria e pare shqiptare qe do te kete seli ne Tirane.
8 shkurt 1920: Tirana behet Kryeqyteti i Shqiperise.
15 maj 1920: Firmoset marreveshja e Kapshtices, sipas se ciles Greqia do te hiqte dore nga posesimi i Korces.
5 qershor 1920: Nis beteja e Vlores.
13 qershor 1920: Vritet ne Paris Esat Pashe Toptani.
17 dhjetor 1920: Shqiperia merr pjese ne Lidhjen e Kombeve, perfaqesohet ne kete takim nga Fan Noli.
1921
(jo date fikse ) Shtohet Konflikti mes Fan Nolit dhe Ahmet Zogut
1922
( jo date fikse) Themelohet ne Kajro nen drejtimin e Milo Duci, “Shoqeria Botonjese Shqiptare”
2 dhjetor 1922: Ahmet Zogu behet per te paren here Kryeminister
1923
(jo date fikse) Rregjistrimi i Popullsise se Shqiperise jep statistiken sipas se ciles ne Shqiperi jetonin 817 460 njerez.
21 nentor 1923: Fan Noli kongrueron Peshkopin e Korces dhe te Metropolise se Durresit
1924
23 shkurt 1924: Atentat ndaj Ahmet Zogut ne Tirane qeelohet me plumba dhe plagoset.
20 prill 1924: Kryhet Funerali i Avni Rustemit ne Vlore. Kjo ngjarje do te sherbente si pikenisje e pare e organizuar e lindjes se Revolucionit Demokratik.
16 qershor 1924: Fan Noli nen rolin e Kryeministrit te Shqiperise formon zyrtarisht Qeverine
24 dhjetor 1924: Ahmet Zogu behet i gjithepushtetshem ne Shqiperi monarku i dha fund Administrimit te Nolit.
Gjate kesaj periudhe 1925 – 1939 Shqiperia nen Ahmet Zogun Ky i fundit ndryshe emertohet Mbreti Zog
1925
21 janar 1925: Shqiperia shpallet Republike
31 janar 1925: Ahmet Zogu behet President i Shqiperise
7 mars 1925: Kushtetuta e Pare Shqiptare
15 mars 1925: Krijohet Banka Kombetare Shqipetare me seli ne Rome
18 korrik 1925: Parlamenti autorizon koncesionin territorial ndaj Jugosllavise
1926
27 nentor 1926: Firmoset Pakti i Pare i Tiranes qe garanton predominimin Italian ne ceshtjet Shqiptare.
1927
22 nentor 1927: Firmoset Pakti i Dyte i Tiranes qe garanton predominimin e ushtrise Italiane ne Shqiperi.
1928
1 shtator 1928: Ahmet Zogu vetshpallet Mbret i Shqiperise
1 dhjetor 1928: Zyrtarizohet Shqiperia tashme do te ishte nen emertesen “Mbretnija Shqiptare”
1930
13 prill 1930: Miratohet Ligji i Reformes Agrare
1934
23 qershor 1934: Nje parade e forcave ushtarake italiane ne Durres per te treguar forcen
1935
14 – 15 gusht 1934: Rregjistrohen per te paren here levizje te organizuara Lindin fuqishem demonstrata anti-Zogiste ne Fier.
1936
19 mars 1936: Firmoset nje pakt sekret ushtarak me Italine si dhe 12 marreveshje ekonomike dhe financiare.
1937
(jo date fikse) Gjergj Fishta publikon versionin perfundimtar te “Lahuta e Malcis” nje krijim epico historik me 15 613 rreshta.
27 prill 1937: Mbreti Zog martohet me konteshen hungarezo-amerikane Geraldine Apponyi.
1938
28 nentor 1938: Radio Tirana ben trasmetimin e pare radiofonik nga Shqiperia.
1939
5 prill 1939: Mbreteresha Geraldine lind djalin e saj Leka, ne Tirane perpara sesa familja mbreterore te nisej drejt Greqise.
7 prill 1939: Italia pushton Shqiperine
12 prill 1939: Parlamenti Shqiptar i jep kuroren e Skernderbeut Mbretit Viktor Emanuel 3te te Italise nen prezumimin per ta bere ate ne te ardhmen Mbret te Shqiperise
16 prill 1939: Ambasadori Italian Francesco Jacomoni i San Savino nominohet Gjeneral i Pergjithshem i Shqiperise (zevendes kreu shteti)
23 prill 1939: Rregjistrohet ligjerisht e vetmja force politike ne Shqiperi Partia Fashiste Shqiptare
1940
28 tetor 1940: Nis pushtimi italian i Greqise.
1941
6 prill 1941: Trupat Gjermane pushtojne Jugosllavine dhe Greqine
12 prill 1941: Ribashkohet Shqiperia me Kosoven
17 maj 1941: Atentati. Vritet ne Tirane Mbreti Viktor Emanuel i 3te. Ai u vra nga nje i ri revolucionar 19 vjecari Vasil Laci, ky i fundit vdiq po ne te njejtin vit
29 qershor 1941: Shqiperia e Madhe proklamohet ky term nga Benito Musolini
8 nentor 1941: Krijohet Partia Komuniste e Shqiperise
1942
5 shtator 1942: Clirohet qyteti i pare i Shqiperise Corovoda
16 shtator 1942: Mban punimet Konferenca e Pezes qe kerkoi Clirimin e vendit me cdo kusht
nentor 1942: Themelohet Levizja e Rezistences se Ballit Kombetar.
1943
1-3 gusht 1943: Realizohet Marreveshja e Mukjes, ne thelb komunistet dhe rezistentet nacionaliste do te bashkepunonin
8 shtator 1943: Kapitullon Italia fashiste ne Shqiperi. Shqiperia pushtohet nga Trupat Gjermane.
5 nentor 1943: Qeveria e drejtuar nga rexhep Mitrovica nen pushtimin gjerman, shpall rolin neutral te Shqiperise ne lufte e 2 boterore.
21 nentor 1943: Themelohet Levizja e Legalitetit
1944
24-28 maj 1944: Mbahet Kongresi i Permetit, organizim antifashist per Clirimin e Vendit.
2 tetor 1944: Nis zmbrapsja e trupave gjermane nga Shqiperia.
28 nentor 1944: Forcat Komuniste nen drejtimin e Enver Hoxhes marrin ne Kontroll Tiranen.
29 Nentor 1944: Largohen trupat e fundit gjermane nga Shqiperia.
1945
mars 1945: Nis persekutimi i hapur dhe publik kundrejt kishes katolike ne Shqiperi
22 mars 1945: Nje takse speciale prej 7 250 000 000 u vendoset biznesmeneve qe supozoheshin qe kishin perfituar nga lufta
29 prill 1945: Jugosllavia behet i pari shtet qe Njeh regjimin e ri Komunist ne Shqiperi
gusht 1945: Nis reforma agrare
7 tetor 1945: Themelohet dhe mbahet nen drejtimin e Sejfulla Maleshova Konferenca e Pare e Shkrimtareve
10 nentor 1945: Vendosen Marredhenie Diplomatike me Mbreterine e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimin Sovjetik
2 dhjetor 1945: Zhvillohen Zgjedhjet e Para Parlamentare nen regjimin Komunist
1946
5 janar 1946: Vendoset Sherbimi i Detyrueshem Ushtarak
11 janar 1946: Shqiperia zyrtare tashme shpallet Republike Popullore e Shqiperise
17 janar 1946: Qeveria vendos mbylljen totale te institucioneve dhe objekteve Katolike nis arresitimi ne mase i Prifterinjeve.
15 shkurt 1946: Shtetezohen te gjitha Kompanite Italiane qe operonin ne Shqiperi.
19 shkurt 1946: Perjashtohen nga Shqiperia te gjithe prifterinjte jo shtetas shqiptare.
23 qershor 1946: Enver Hoxha ben viziten e pare zyrtare ne Jugosllavi
2 korrik 1946: Enver Hoxha Kthehet nga Beogradi pas vizites se pare ne Jugosllavi
9 korrik 1946: Firmoset nje trakt i miqesise, bashkepunimit dhe ndihmes mes Shqiperise dhe Jugosllavise.
22 tetor 1946: Incidenti i rende ndershteteror ne Kanalin e Korfuzit
15 nentor 1946: Misioni Amerikan largohet nga Shqiperia sipas tyre qeveria e re refuzoi te njihte marreveshjet perpara lufte te firmosur mes dy vendeve.
27 nentor 1946: Nje tjeter marreveshje me Jugosllavine firmoset rreth tregetise mes dy vendeve.
1947
10 shkurt 1947: Firmoset Trakti i Paqes mes Italise dhe Shqiperise. Ishulli i Sazanit i Kthehet Shqiperise.
10 korrik 1947: Qeveria Shqiptare Kundershton Planin Marshall
14 korrik 1947: Enver Hoxha ne Bashkimin Sovjetik. Takohet per te Paren here me Josef Stalin ne Moske
26 korrik 1947: Perfundon viziten Enver Hoxha ne Bashkimin Sovjetik. Gjate vizites miratohen disa marreveshje me Bashkimin Sovjetik dhe Shqiperise.
9 gusht 1947: Shtetasit shqiptare tashme Pune Vullnetare dhe aksione te detyrueshme per te punuar ne te gjithe vendin
28 shtator 1947: Te pakten 16 persona denohen me Vdekje nen akuzen Tradheti ndaj vendit, per spiunazh ndaj Britanise se Madhe dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Shume te tjere me denime me burg.
7 nentor 1947: Inagurohet Hekurudha Durres – Peqin.
1948
30 qershor 1948: Shqiperia nderpret marredheniet ekonomike me Jugosllavine. Kjo pas vendimeve te marra edha pas Konferences se Partive Komuniste ne Varshave dhe qendrimet e marra atje.
27 shtator 1948: Shqiperia firmos Marreveshjen e Tregetise me Bashkimin Sovjetik
3 tetor 1948: Koci Xoxe pushohet si deputet dhe kryeminister me vone ai denoncohet is anti Marksist dhe Titoist.
8 nentor 1948: Fillon punimet Kongresi i Pare i Partise Komuniste Te Shqiperise.
22 nentor 1948: Zyrtarisht pas kongresit te Pare te PKSH nderrohet emri i Partise Tashme do te quhet Partia e Punes se Shqiperise PPSH. U eleminuan fraksionet pro jugosllave ne kete parti
1949
23 shkurt 1949: Inagurohet Hekurudha Tirane – Durres
21 mars 1949: Takimi i dyte mes Enver Hoxha dhe Stalin
11 Prill 1949: Perfundon disatideshi takimor mes Hoxha dhe Stalin firmosen disa marreveshje tregetie mes Bashkimit Sovjetik dhe Shqiperise.
3 maj 1949: Shqiperia vendos marredhenie diplomatike me Italine
11 maj 1949: Nis procesi gjyqesor kunder Koci Xoxes
2 qershor 1949: Asambleja Kombetare e Partise miraton planin 2 vjecar per 1949 – 1950.
11 qershor 1949: Ekzekutohet Koci Xoxe
2 gusht 1949: Grupe anti komunistesh perpiqen te futen ne Shqiperi nga Greqia. Po infiltroheshin.
26 gusht 1949: Ne paris Partite Anti Komunsite formojne Komitetin Kombetar Per Shqiperine e Lire qe do te drejtohej nga Mit’hat Frasheri.
12 nentor 1949: Jugosllavi anullon paktin e miqesise, bashkepunimit dhe asistences me Shqiperine
26 nentor 1949: Takimi i Trete mes Enver Hoxha dhe Stalin. Takimi u mbajt ne lokalitetin Sukhumi, prane Detit te Zi
26 nentor 1949: Miratohet ligji per Besimet Fetare
15 dhjetor 1949: Gjykata Nderkombetare e Drejtesise shpall fajtore Shqiperine per Incidentin e Korfuzit, Shqiperia do ti duhet te paguaj sipas vendimit Britanise se Madhe shifren 843 947 paund per demin
1950
5 janar 1950: Takimi i Katert mes Enver Hoxha dhe Stalin. Takimi u be ne Moske.
11 tetor 1950: Jugosllavia shkeput marredheniet diplomatike me Shqiperine
21 dhjetor 1950: Inagurohet hekuridha Peqin – Elbasan.
1951
19 shkurt 1951: Shperthen nje bombe perpara ambasades sovjetike ne Tirane. Nje seri arrestimesh behen menjehere.
2 prill 1951: Takimi i peste dhe i fundit mes Enver Hoxha dhe Stalin. Edhe ky takim u be ne Moske.
30 korrik 1951: Miratohet Ligji mbi statusin e Kishes Katolike ku te gjitha pergjegjesite lidheshin me Vatikanin.
2 nentor 1951: Inagurohen 3 institute te edukimit te larte ne Tirane, Instituti Pedagogjik, Politeknik dhe Instituti Bujqesor.
1952
prill 1952: Mbahet Kongresi i Dyte i Partise. Ne qender te punimeve plani i pesevjecarit 1951 – 1955
10 korrik 1952: Hapet nen nje ceremoni Kinostudio e filmit “Shqiperia e Re”
1953
5 mars 1953: Ne Shqiperi behen homazhe per vdekjen e Stalin
22 dhjetor 1953: Rishikohen marredheniet diplomatike me Jugosllavine
1954
20 korrik 1954: Mehmet Shehu behet Kryeminister i Shqiperise
1955
mars 1955: Shqiperia refuzon nje fond prej 850 000 dollaresh nga Presidenti Eisenhower per Nidhma ushqimore.
14 maj 1955: Shqiperia behet anetare me te drejta te plota te Paktit te Varshaves.
18 korrik 1955: Enver Hoxha ben nje takim jo zyrtar me Nikita Khrushov
14 dhjetor 1955: Shqiperia hyn ne Kombet e Bashkuara
1957
(jo date fikse) Miratohet i dyti plan pesevjecar ne kete rast plani 5 vjecar 1956 – 1960
tetor 1957: Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu udhetojne ne nje vizite drejt Kines
16 shtator 1957: Krijohet Universiteti i Tiranes.
1958
8 shkurt 1958: Shqiperia arrin nje marreveshje me Greqine per C’minimin e kanalit te Korfuzit
1959
24 prill 1959: Denohen me vdekje nga drejtesia ne nje gjyq ne Shkoder disa prifterinj dhe sherbetar katolik
25 maj 1959: Nikita Khrushov viziton zyrtarisht Shqiperine
4 qershor 1959: Perfundon vizita e Khrushov ne Shqiperi
1960
5 shtator 1960: Perjashtohet nga Partia e Punes Koco Tashko. Perjashtohet nga Komiteti Qendror i Partise Liri Belishova
8 shtator 1960: Ramiz Alia zgjidhet Sekretar i Komitetit Qendror te Partise
10 nentor 1960: Nis ne Moske punimet Konferenca e Partive Komuniste mes 81 vendesh edhe Shqiperia.
1 dhjetor 1960: Mbullet Konferenca e Partive Komuniste ne Moske. Envere Hoxha ne fjalimin e mbajtur ne 16 nentor denoi ashper Nikita Khrushov
1961
2 shkurt 1961: Shqiperia firmos me Kinen marrevshje ekonomike, bashkepunime dhe tregetie.
Mars 1961: Bashkimi Sovjetik nderpret dhenien e ndihmave ushqimore per Shqiperine.
15-27 maj 1961: Nje numer i larte oficeresh madhore ne grade perpiqen te bejne nje komplot kunder qeverise.
9 prill 1961: Vdes Mbreti Zog. Vdekja Ndodhi ne Suresnes, Paris. France.
3 dhjetor 1961: Pezullohen marredheniet diplomatike mes Bashkimit Sovjetik dhe Shqiperise. Nis Bllokada e shume shteteve kundrejt Shqiperise.
1962
2 qershor 1962: Mbahen Zgjedhjet Parlamentare ne Shqiperi. PPSH fiton me 99.99% te votave, ne zgjedhje morren pjese 99.99% te votuesve te Shqiperise.
1964
10-17 janar 1964: Kryeministri Kinez Chou En Lai viziton Shqiperine
1965
nentor 1965: Kultura Kineze ne Shqiperi
24 dhjetor 1965: Partia nis fushaten popullore kunder “Burokrateve” Hartohet dhe miratohet plani i pesevjecarit 1966 – 1970
1966
mars 1966: Aktivitetet Kulturore Shqiptare marrin nje karakter me masiv nen modelin kinez popullor
8 nentor 1966: Mbahet Kongresi i Peste i PPSH. Nder te tjera ne kete kongres vendoset me detyrim berja e punes prodhuese ne sektore ekonomike per cdo njeri.
1967
6 shkurt 1967:Gjate nje Fjalimi nga Tirana Enver Hoxha ben thirrje per te Revolucionuar vendin.
mars 1967: Nis fushata kunder besimit fetar. Kishat dhe Xhamite ne gjithe Shqiperine Mbyllen.
29 prill 1967: Asnje shtetasi ne Shqiperi nuk i lejohen Kopshte private
30 nentor 1967: Termet i fuqishem ne Diber dhe Librazhd.
1968
13 shtator 1968: Shqiperia largohet nga Pakti i Varshaves. Shkaku pushtimi nga Bashkimi Sovjetik i Cekosllovakise
1969
prill 1969: Perfundon era e Revolucionit te madh ne Shqiperi.
1970
25 tetor 1970: Shqiperia ve ne perdorim ne te gjithe territorin Elektricitetin.
27 tetor 1970: Firmoset nje marreveshje bashkepunimi mes Universiteteve te Tiranes dhe Prishtines.
1971
shkurt 1971: Rivendosen maredheniet diplomatike mes Shqiperise dhe Jugosllavise. Shkembimet kulturore me Kosoven behen me te medha.
6 maj 1971: Vendosen marredheniet diplomatike me Greqine.
1972
10 tetor 1972: Themelohet Akademia e Shkencave e Shqiperise
19 nentor 1972: Shqiperia refuzon te marri pjese ne Konferencen per Siguri dhe Bashkepunim Europian (OSCE) qe mbahej ne Helsinki
20-25 nentor 1972: Kongresi i Ortografise ne Tirane miraton standartin e gjuhes letrare shqipe.
25 dhjetor 1972: Festivali i 11 i kenges hap siparin (me vone ne qershor 1973 masa do te merreshin per shkak se kenget kishin shfaqje borgjeze dhe perendimore)
1973
26-28 qershor 1973: Mbahet sesioni i karte plenar i Komitetit Qendror. Denohet “levizja liberale” Shpallen Armiq te Popullit dhe denohen nen akuzen tradhetare, Fadil Pacrami dhe Todi Lubonja
8 dhjetor 1973: Telefonia mberrin ne cdo fshat te Shqiperise.
1974
korrik 1974: Dali para gjyqit, Beqir Balluku, Petrit Dume dhe Hito Cako Akuzat: Organizuan nje grusht shteti Senacat vijuan deri ne gusht 1974
27 nentor 1974: Inagurim i fluturimit te pare mes Tiranes dhe Pekinit
1975
26 maj 1975: Mbahet Kongresi i 7te i Komitetit Qendror
29 maj 1975: Perfundon Kongresi i 7te. Denohen si revizioniste, dhe sabotazh Abdyll Kellici, Koco Theodhosi dhe Kico Ngjela
23 shtator 1975: Permes nje dekreti, cdo emer apo emertese ne Shqiperi duhet te shqiperohet dhe ato emra qe nuk perkojne me linjen politike, ideologjike dhe morale nuk lejohen te perdoren ne Shqiperi.
1976
8 nentor 1976: Gjate Kongresit te Partise Enver Hoxha Kritikon Kinen.
28 dhjetor 1976: Kushtetuta e Shqiperise do te mbaj emertesen Republika Popullore Socialiste e Shqiperise.
1977
7 korrik 1977: Nje artikull ne Gaztene Zeri i Popullit denoncon teorine Kineze te Tre Boteve si anti revolucionare.
18 korrik 1977: Inagruohet fluturimi i pare i linjes ajerore mes Tiranes e Athines
1978
7 korrik 1978: Kina largon ekspertet e saj nga Shqiperia dhe bllokon cdo asistence ekonomike dhe ushtarake ndaj Shqiperise.
1979
15 prill 1979: Te pakten 35 persona vdesin ne Shqiperine e veriut pas nje sere termetesh.
1981
mars 1981: Nisnin nje numer protestash ne Kosove te cilat zgjasin deri ne prill te ketij viti
22 nentor 1981: Inagurohet Linja Hekurudhore Lezhe – Shkoder.
18 dhjetor 1981: Vdes ne menyre misterioze Mehmet Shehu.
1982
4 janar 1982: Adil Carcani zgjidhet Kryeminister pas vdekjes se Mehmet Shehut
24 shkurt 1982: Byroja politike merr vendim mbi kolektivizimin dhe krijimin e fermave
22 nentor 1982: Ramiz Alia de facto eshte shefi i vendit
1983
24 qershor 1983: Shperthen nje bombe ne Ambasaden Shqiptare ne Athine
1985
11 janar 1985: Inagurohet linja hekurudhore Shkoder – Hani i Hotit – Mali i Zi
11 prill 1985: Vdes Enver Hoxha
13 prill 1985: Zyrtarisht zgjidhet Ramiz Alia si kreu i shtetit
26 nentor 1985: Hapet linja hekurudhore Shkoder – Podgorica
1987
11 shtator 1987: Vendosen marredheniet diplomatike me Kanadane
2 tetor 1987: Vendosen marredheniet diplomatike me Republiken Federale te Gjermanise
1990
26 mars 1990: Nisin ne Kavaje protesta anti komuniste
9 maj 1990: Rivednoset liria e besimit fetar
11-12 maj 1990: Sekretari i Pergjithshem i Shteteve te Bashkuara Perez de Cuellar viziton Shqiperine
28-31 maj 1990: Politikanet amerikane Tom Lantosh dhe Joseph DioGuardi vizitojne Shqiperine dhe priten ne takim nga Ramiz Alia
2-3 korrik 1990: Me shume se 5 000 shqiptare hyjne ne ambasadat e huaja ne Tirane dhe ne 13 korrik largohen nga Shqiperia
31 korrik 1990: Rishihen marredheniet diplomatike me Bashkimin Sovjetik
15 shtator 1990: Shqiperia aplikon per antaresi te plote ne OSCE
24 shtator 1990: Ramiz Alia viziton SHBA si pjese e nje delegacioni shqiptar ku mbajti nje fjalim ne 28 shtator
25 tetor 1990: Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare kerkon azil politik ne France
1-5 dhjetor 1990: Nene Tereza viziton Shqiperine dhe pritet nga Nexhmije Hoxha
7 dhjetor 1990: Nisin Protestat e Studenteve ne Universitetin e Tiranes.
11 dhjetor 1990: Lejohet pluralizmi politik ne Shqiperi
12 dhjetor 1990: Themelohet Partia demokratike nen drejtimin e Sali Berisha
1991
1 janar 1991: Rreth 3000 shqiptare shkojne nga Shqiperia ne Greqi
3 janar 1991: Partia Demokratike organizon protesta masive ne Shkoder dhe Durres
5 janar 1991: Jepet amnisti per 202 te burgosur Politike ne Shqiperi
5 janar 1991: Del numri i pare i gazetes opozitare Rilindja Demokratike
18 janar 1991: Mbahet lutja e pare ne publik ne xhamine e Et’hem Bey ne Tirane
6 shkurt 1991: Studentet hyjne ne nje greve urie. Kerkohet heqja e emrit te Universitetit nga Univirsiteti Enver Hoxha ne Universiteti i Tiranes
20 shkurt 1991: Statuja e Enver Hoxhes bie perfundimisht ne nje prej demostratave me masive ne Tirane
22 shkurt 1991: fatos Nano zgjidhet Kryeminister i nje administrimi te perkohshem
mars 1991: Rreth 20 000 shqiptare ne nje eksod masiv drejt brigjeve Italiane, Brindizi
15 mars 1991: Vendosen marredheniet Diplomatike me Shtetet e Bashkuara te Amerikes
17 mars 1991: Lirohen dhe dalin nga burgu rreth 175 te burgosur politik
31 mars 1991: Mbahen zgjedhjet e para pluraliste ne Shqiperi. Partia e Punes fiton me 55.8%
2 prill 1991: Demostrata opozitare ne Shkoder rregjistron viktima dhe shume te plagosur.
30 prill 1991: Ramiz Alia zgjidhet President i Republikes se Shqiperise
29 maj 1991: Vendosen marredheniet diplomatike me Britanine e Madhe
5 qershor 1991: Krijohet nje qeveri teknike nen drejtimin e kryeminister Ylli Bufi
10-13 qershor 1991: Reformohet Partia e Punes tashme emri i saj do te jete Partia Socialiste e Shqiperise
19 qershor 1991: Shqiperia merr pjese ne Konferencen e Organizates per Siguri dhe Bashkepunim Europian (OSCE)
22 qershor 1991: Ne nje pritje madheshtore pritet ne Tirane Sekretari Amerikan i Shtetit James Baker
19 korrik 1991: Ligjerohet Privatizimi i Tokes dhe i Prones.
6 gusht 1991: Nje eksod i 12 500 (perreth) Nga Shqiperia per ne Itali (Bari) Riatdhesohen ne 12 gusht
2 shtator 1991: Busti i Enver Hoxha hiqet nga Muzeu Enver Hoxha, ky muze behet Qender Nderkombetare e Kultures
7 shtator 1991: Vendosen marredhenit diplomatike me Vatikanin
16 shtator 1991: Shqiperia firmos OSCE Aktin Final te Helsinkit
27-29 shtator 1991: Mbahet Kongresi i Pare i Partise Demokratike.Sali Berisha konfirmohet si lideri i kesaj force
16 tetor 1991: Shqiperia i bashkohet Fondit Monetar Nderkombetar dhe Bankes Boterore.
3-7 dhjetor 1991: Bastisen qindra e qindra dyqane pasi Kryeministri Ylli Bufi tha se Shqiperia nuk ka rezerva ushqimore. U rregjistruan te vdekur dhe te plagosur.
5 shjetor 1991: Arrestohet Nexhmije Hoxha gruaja e ish diktatorit Enver Hoxha
1992
25 – 29 shkurt 1992: Hapen depot dhe vidhen dyqane ne Pogradec, Lushnje dhe Tirane rregjistrohen shume viktima.
22 mars 1992: Paria Demokratike fiton zgjedhjet e pergjithshme
3 prill 1992: Ramiz Alia dorehiqet nga Presidenti i Republikes
9 prill 1992: Sali Berisha behet President i Shqiperise
12 prill 1992: Aleksander Meksi behet kryeminister i Shqiperise
16 korrik 1992: Perjashtohet Partia Komuniste
26 korrik 1992: Partia Demokratike peson humbje te medha ne zgjedhjet lokale
12 shtator 1992: Ramiz Alia vihet nen arrest shtepie
1993
8 janar 1993: Nis gjyqi ndaj Nexhmije Hoxha. Gjyqi u mbyll ne 27 janar ne sentence u kerkua ndaj saj 9 vjet burg
30 korrik 1993: Fatos Nano lideri i opozites Arrestohet
26 dhjetor 1993: Vendosen marredheniet diplomatike me Republiken e Maqedonise
1994
21 mars 1994: Burgosen gazetare te gazetes opozitare Koha Jone, nen akuzat se kane nxjerre sekrete shteterore
prill – korrik 1994: Shqiperia nen tensione te forta me Greqine
3 prill 1994: Gjyqi shpall fajtor fatos nano denohet me 12 vjet burg
6 nentor 1994: Rrezohet Referendumi per Kushtetun e re. Rriten levizjet anti Berisha
1995
29 qershor 1995: Shqiperia merr pjese ne Keshillin e Europes
12 shtator 1995: Presidenti Berisha vizte zyrtare ne Washington
1996
26 maj 1996: Paria demokratike fiton zgjadhjet parlamentare nen dyshime te forta
20 tetor 1996: Partia Demokratike fiton ne zgjedhjet lokale me 52.5 % te votave
dhjetor 1996: Nisin demostrata qe kerkojne largimin e qeverise
3 dhjetor 1996: Departamenti amerikan i shtetit kritikon regjimin e Berishes per dhunim te te drejtave te njeriut
17 dhjetor 1996: Kapitullon firma rentale “Sudja” mos dhenia e pagesave Lindin Demostrata ne Tirane
1997
21 janar 1997: Kapitullon dhe Firma piramidale “Xhaferri”
shkurt 1997: shtohen tensionimet politike ne te gjithe vendin
11 shkurt 1997: Policia humbet kontrollin e rendit publik ne Vlore. Te gjithe Policet largohen nga qyteti
1 mars 1997: Shtohen tensionet ne Vlore. Protestues i vene flaken zyrave te Sherbimit Sekret
2 mars 1997: Parlamenti vendos ligjin e luftes
3 mars 1997: Sali Berisha rizgjidhet president ndersa ne Shqiperi vijojne te shtena kallashnikovesh
mars 1997: I vihet censurim medias
9 mars 1997: Takimi i Partive Politike ne Tirane per Zgjidhjen e Krizes
12 mars 1997: Forcat rebele krijojne Komitetin e Shpetimit te Gjirokastres
13 mars 1997: Qeveria teknike nen drejtimin e Bashkim Fino
14 mars 1997: Shtetet e huaja evakuojne shtetasit e tyre nga Shqiperia
28 mars 1997: Rreth 100 emigrante shqiptare humbin jeten ne Kanalin e Otrantos pasi mjeti detar me te cilin udhetonin u perplas me nje anije roje bregdetare italiane
15 prill 1997: Rreth 6 000 trupa ushtarake te Kombeve te Bashkuara hyjne ne Shqiperi nen komanden e Italise. Zbarkimi ndodhi ne Durres. Startoi ne Shqiperi misioni “ALBA”
29 qershor 1997: Zgjedhjet Parlamentare shnojne fitore te Partise Socialiste qe drejtohej nga Fatos Nano
23 korrik 1997: Sali Berisha jep doreheqjen nga Presdinca ne vend te tij zgjidhet Rexhep Mejdani
25 korrik 1997: Krijohet qeveria e Fatos Nano
8 gusht 1997: Ushtria Clirimitare e Kosoves UCK merr pergjegjesine e disa sulmeve kunder forcave serbe
11 gusht 1997: Perfundon misionin Operacioni ALBA
19 shtator 1997: Ne rrethana misterioze politikani Azem hajdari vritet. Ngjarja shperthen demostrata ne Shkoder
25 – 28 nentor 1997: Ne Kosove ne Skederaj luftime te pergjakshme regjistrohen te vdekur
1998
22-24 shkurt 1998: Jashte kontrollit situata ne Shkoder. Digjen dhjetra ndertesa, kriminele te rrezikshem arratisen nga burgjet. Tirana zyrtare nis drejt Shkodres Forcat Speciale
1 mars 1998: Ushtria serbe nis nje ofensive te madhe ndaj rajonit te Drenices ne Kosove
9 mars 1998: Rreth 200 000 shqiptare ne Kosove ne nje demostrate ne Prishtine dhunohen nga Policia Serbe
qershor 1998: Mijera kosovare gra femije, pleq te rinj e te reja ne kembe drejt Shqiperise si refugjate
4 gusht 1998: Rregjistrohet Masakra e Rahovecit. Ne rajonin e Drenices, Llausha digjet i gjithe lokaliteti nga forcat serbe
6 gusht 1998: Parlamenti i Shqiperise kerkon nderhyjen immediate te NATO ne Kosove
16 gusht 1998: Forcat serbe sulmojne Junikun ne Kosoven Perendimore dhe beteja te ashpra me UCK
17-21 gusht 1998: NATO hyn ne Shqiperi
23 gusht 1998: Disa politikane te Partise Demokratike ne Shqiperi u arrestuan per urdherat ushtarak dhene ne trazirat e Marsit 1997
18 shtator 1998: Parlamenti i heq imunitetin Sali Berishes per te lejuar hetimet ndaj tij. Protesta pro Berishes ne Tirane
28 shtator 1998: Fatos Nano jep doreheqjen si Kryeminister ne vend te tij vendoset Pandeli Majko
10 nentor 1998: Arrestime te disa anetareve te Partise Demokratike ne Shkoder
22 nentor 1998: Kushtetuta e re miratohet nga populli me 90% te votave
24 dhjetor 1998: Forcat serbe sulmojne ne Podujeve
27 dhjetor 1998: UCK ofron armepushim
1999
15 janar 1999: Ne Kosove ndodh Masakra e Recakut. Te pakten 45 kosovare te vrare. Masakra e kryer nga Policia Serbe
6 shkurt 1999: Nis Konferenca e Rambouillet me qeelimin per te shmangur luften ne Kosove
24 mars 1999: NATO nis operacionet ushtarake ne Jugosllavi, operacionet nderhyrese vijuan deri ne 9 qershor 1999. Me shume se 1 500 000 kosovare iu drejtuan Shqiperise.
27 maj 1999: Lideri serb Sllobodan miloshevic akuzohet nga Gjykata Nderkombetare e Krimeve te Renda per Genocid dhe Krime Lufte
12 qershor 1999: Forcat e NATOS hyjne ne Kosove Clirohet KOSOVA
13 gusht 1999: Kryeministri shqiptar Pandeli Majko viziton Kosoven
29 tetor 1999: Pandeli Majko jep doreheqjen si kryeminister, zevendesohet nga Ilir Meta
22 dhjetor 1999: Ilir Meta viziton Greqine per legalizimin e emigranteve shqiptare ne Greqi dhe rihap ceshtje e camerise
2000
24 shkurt 2000: Rihapet pas du vitesh pika kufitare e Hani i Hotit
24 maj 2000: Presidenti Rexhep meidani viziton Kosoven
17 korrik 2000: Shqiperia i Bashkohet Organizates Boterore te Tregetise
1 tetor 2000: Zgjedhjet Lokale fitohen me 42.9% nga Partia Socialiste. Edi Rama zgjidhet Kryetari i Bashkise se Tiranes
2001
17 janar 2001: Rishikohen marredheniet diplomatike mes Shqiperise dhe Jugosllavise
20 shkurt 2001: Luftime mes forcave qeveritare maqedonase dhe guerriljeve shqiptare
14 mars 2001: Luftimet ne Maqedoni perhapen edhe ne qender te Tetoves
15 maj 2001: Luftime ne Luginen e Presheves mes Forcave jugosllave dhe Ushtrise se Clirimit te Presheves, Medvegjes dhe Bujanovcit.
24 qershor 2001: Zgjedhjet parlamentare ne Shqiperi fitohen nga Kualicioni i Partise Socialiste
13 gusht 2001: Firmoset Marreveshja e Ohrit, perfundon Konflikti i armatosur ne Maqedoni
16 nentor 2001: Parlamenti maqedonas pranon gjuhen shqipe si gjuhen e dyte zyrtare ne maqedoni
17 nentor 2001: LDK fiton zgjedhjet parlamentare ne Kosove
2002
29 janar 2002: Ilir Meta jep doreheqjen nga Kryministria
7 shkurt 2002: Pandeli Majko serisht kryeminister i Shqiperise
24 qershor 2002: Alfred Moisiu behet President i Shqiperise ne detyre vjen ne 24 korrik
28 qershor 2002: Leka Zogu rikthehet ne Shqiperi
24 korrik 2002: Jep doreheqjen Pandeli Majko, Si kryeminister Fatos Nano
29 korrik 2002: Formesohet qeveria e Fatos Nano
28 nentor 2002: Shqiperia feston 90 vjetorin e Pavaresise
2003
19 korrik 2003: Ilir Meta jep doreheqjen nga ministri i jashtem dhe posti i zevendes kryeministrit
12 tetor 2003: Zgjedhjet lokale ne Shqiperi fitohen nga Partia Socialiste
2004
7 shkurt 2004: Mbeshtets te opozites tentojne te bllokojne punimet e parlamentit
6 shtator 2004: Krijohet Levizja Socialiste per Intergim drejtohet nga Ilir Meta
13-20 shtator 2004: Fatos Nano ne vizite ne Kine, firmosen disa marreveshje te bashkepunimit ekonomik
6 dhjetor 2004: Kryetari i Bashkise se Tiranes Edi Rama fiton cmimin Kryebashkiaku i Botes
2005
3 korrik 2005: Partia Demokratike fiton zgjedhjet parlamentare. Berisha Kryeminister
2006
16 korrik 2006: Politikani i Partise Demokratike Gramoz Pashko vdes pas rrezimit te nje helikopteri
1 gusht 2006: Vendosen marredheniet diplomatike me Maqedonine
2007
23 prill 2007: Kryetari i Bashkise se Himares Vasil Bollano kerkon Pavaresine e Himares dhe zonave te tjera grek folese nga Shqiperia
10 qershor 2007: Presidenti Amerikan George W Bush viziton Shqiperine
20 korrik 2007: Bamir Topi zgjidhet President i Shqiperise
14 tetor 2007: Prokuroria nis hetimet per Lulzim Basha minister i jashtem per afera korruptive ne kontrata per ndertimin e rruges Durres Kukes
21 nentor 2007: Ina Rama Vendoset Prokurore e Pergjithshme e Shqiperise
2008
17 shkurt 2008: Kosova e Pavarur. Shqiperia njeh menjehere Pavaresine e Kosoves
15 mars 2008: Shperthim i fuqishem ne Gerdec rreth 26 viktima nga shperthimi i nje ambjenti qe demontonte materiale luftarake
17 mars 2008: Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu jep doreheqjen pas ngjarjes ne Gerdec
3 prill 2008: Shqiperia dhe Kroacia ftohen per tju bashkuar NATO ne 9 korrik u ratifikua ne Bruksel hyrja e Shqiperise ne Nato
10 nentor 2008: Rreth 11 deputet te parlamentit te partive te vogla bejne greve urie ne Parlament kunder draftit elektoral
18 nentor 2008: Miratohet Kodi i ri Elektoral propocional rajonal
1 dhjetor 2008: Kryeministri Italian Silvio Berlusconi viziton Shqiperine, per plane energjitike dhe emigracionit te shqiptareve
2009
9 shkurt 2009: Plagoset brenda nje Gjykate te larte Ardian Nuni
4 mars 2009: Hiqet menjehere Ministri i Kultures Ylli Pango ne nje seks skandal video te publ;ikuar ne programin Fiks Fare
4 prill 2009: Shqiperia ne NATO
28 prill 2009: Shqiperia dorezon aplikimin e saj per anetaresim ne Bashkimin Europian
28 qershor 2009: Partia Demokratike dhe Levizja Socialiste per Integrim fitojne Zgjedhjet Parlamentare ne kualicion
2011
janar 2011: Publikohet nje video skandal ne te cilin Dritan Prifti dhe Ilir Meta shfaqen duke folur per shuma te medha parash si dhe favore punesimi apo edhe implikime te nje te afermeje te nje anetare te Gjukates Kushtetuse ne nje favor politik punesimi. Video u publikua ne Fiks Fare, nje program investigativo komik
21 janar 2011: Nje proteste e Opozites mblodhi rreth 100 000 mbeshtetes ne Tirane. 4 viktima pas perdorimit te forces qeveritare.
Shkurt 2011: Kryeministri Berisha ne nje konference per shtyp citon se tentativa e 21 janarit ishte nje “grusht shteti” dhe implikon Prokurorine, Sherbimin Informativ dhe Presdidentin ne ngjarje e bulevardit
8 maj 2011: Mbahen zgjedhjet lokale ne Shqiperi. Ps fiton bashkite e medha. Edi Rama humb Bashkine Tirane pas nje procesi te dyshimte numerimi votash dhe ndryshim rregullash ne Kqz pas kontestimesh. Lulzim Basha Kryetar i Bashkise Tirane
2012
korrik 2012: Bujar Nishani zgjidhet President i Republikes

8 shtator 2012: Ish Presidenti Bamir Topi ne krye te subjektit politik Fryma e re Demokratike (FRD)
28 nentor 2012: Shqiperia feston 100 vjetorin e Pavaresise

F. Kaloci
©Corovoda On Line / Update i pare: date 9 shtator 2012