Koordinata X: Corovoda e Artit pas 1990' Nga Miss Dea tek Teatri ne skene. E somtja e Kultures ... Ja foto Exluzive **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Koordinata X: Corovoda e Artit pas 1990' Nga Miss Dea tek Teatri ne skene. E somtja e Kultures ... Ja foto Exluzive

Fatjon Kaloci
4.9.12
Imazhi: Miss Dea/ Corovode
Pas vitet 1990 per Corovoden do te ishin edhe arene e aktiviteteve kulturore te shumta. Per to nuk nevojitej ndonje mund i madh, mjafton pak vullnet dhe deshire. Dhe keshtu Jeta kulturore e Corovodes se pas viteve 1990 deri ne 1996 ishte nder me te dendurat. Kinemaja, ish pallati i kultures thuajse cdo fundjave do te kishte dyndje masive neper dyerte e hyrjes dhe qindra persona prisnin te hynin neper sallat e kultures. Por i pari event qe do te mbahej mend per Corovoden ishte Miss Dea. Spektakli i cili do te thyente tabute dhe do te vendoste ne plan te pare jeten e se bukures nen artin e saj. E pikerisht nga momentet e Miss Dea imazhi exluziv ne bashnkengjitje jep planet ndersa parapergatiteshin video klipet me te cilat vajzat e Corovodes do te paraqiteshin ne konkurim. Me pas do te nisnin, evente si Miss Corovoda, shume inskenime teatrale, ardhje te estradave te Beratit fqinj apo humoristeve qe shpesh here detyroheshin te dilnin nga sallat e tejmbushura per te dhene spektaklet ne sheshin qendror nga numri i madh i artdashesve. Por pas 2000 e madje deri sot 2012 Kultura ndihet e zaptuar nga "dy te bardha nje te zeze" asnje event special, madje nuk po dallohen dot festat nga njera tjetra pasi kane te njejtin repertor. Per fat te keq aktivitet Kulturor ne Corovode nga institucionet pergjegjese po quhen edhe festat e Veteraneve dhe Deshmoreve dhe itenerari i cdo feste nis nga Varrezat e Deshmoreve tek Muzeu e per te perfunduar ne ndonje mbledhje. E vetmja qe perpiqet te pakten 1 here ne vit eshte Qendra Kulturore e Femijeve qe ne fund vitet shkollore per me te vegjlit mban Miss dhe Mister Lulja. Me te medhenjte i gezohen ndonje mbremje si dikur tematike neper bare a resorante dhe vetem kaq.
©Corovoda On Line