Skrapari i ngjarjeve te 1997. Vritet kreu i Partise Social Demokrate te Skraparit. Nje grup i armatosur ndaloi mjetin **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Skrapari i ngjarjeve te 1997. Vritet kreu i Partise Social Demokrate te Skraparit. Nje grup i armatosur ndaloi mjetin

Fatjon Kaloci
3.7.13
E diela e 2 Nentorit 1997 rregjistroi nje tjeter ngjarje te rende per Skraparin. Nje grup banditesh prej 2 personash qelluan per vdekje Kryetari e Partise Social Demokrate per Skraparin Albert Lajthia. Burime te Komisariatit Corovode te asaj kohe cituan se dy persona te armatosur ndaluan ne rrugen qe te conte per ne fshatin Gjerbes, mjetin me te cilin udhetonte Albert Lajthia nje arsimtar i njohur ne Skrapar. Raportet paraprake te kohes thane se 2 personat e maskuar dhe te armatosur kishin dale per te grabitur pasagjeret e mjeteve qe kalonin per ne fshatin Gjerbes ku nga nderveprimi me arme ne kerkesen per te dhene cdo gje kishin 42 vjecari A.Lajthia mbeti i vrare. Per ngjarjen e rende Kryetari i Partise Social Demokrate te Shqiperise, Skender Gjinushi mori pjese ne ngushellimet e rastit prane familjes per humbjen e rende.
Dy jave me vone ne  diten e premte 14 nentor 1997 Forcat e Policise se Komisariatit Skrapar  arrestuan 2 shtetas nen akuzen per vrasjen e Albert Lajthia. Ne pranga rane Ardian Goxhaj (18 vjec) dhe Durim Beqiri (24 vjec) Gjate kontrollit ne banesen e tyre policia kapi 2 arme automatike, 1 pistolet dhe 1 pushke. Ky ishte deklarimi qe beri Policia e Skraparit nje dite me pas ne 15 nentor 1997.
© Corovoda On Line / Imazhi me karakter ilustrues me te drejta publikimi per blogun tone nga Viva Gjerbes - Ne pamje Terren Malor Gjerbes Skrapar