Poeti Skraparas publikon ne Itali librin. Partizan Myftari nen ... "Piove nel..Cuore" **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Poeti Skraparas publikon ne Itali librin. Partizan Myftari nen ... "Piove nel..Cuore"

Fatjon Kaloci
29.10.13
Eshte vezhgimi i botes perreth, pershkrimi i se perditshmes, veshtiresia e secilit ne cdo hap, indiferenca e shoqerise qe ngadale, te rena te gjitha permes elementeve letrare si nje Shi...ne zemer vijne ne nje permbledhje. Pak dite me pare u publikua ne Itali libri i poetit Partizan Myftari. Poeti eshte nje emer i njohur ne Skrapar ka lindur ne 13 nentor 1963 ndersa eshte diplomuar per Gjuhe - Letersi ne Universitetin "Aleksander Xhuvani" ne Elbasan. Per disa vite ka qene mesues si dhe pjese e shtypit te shkruar te se perditshmeve si gazetar.  Prej vitit 1996 ka emigruar ne Itali ku u diplomua ne Letersi ne Universitetin e Romes "tor Vergata".  Prej vitit 2000 eshte anetar i Shoqates se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise.  Eshte autor i disa librave si " E vetmja Nate" (1994), "Puthje e braktisur" (1996), "Pace nell’inferno" (1998), "Il Vento, il Sogno, la Ragione" etj,.  Partizan Myftari eshte nje tjecues i mire i fjales edhe ne rrjete sociale ndersa shume poezi apo krijime te tij ndahen mes emocionesh edhe nepermjet tyre. Nje krenari me shume!
Nga Zemra e Shqiperise, Drejt e ne zemren tuaj. Ky! Eshte Corovoda On Line Blog
©Corovoda On Line