VIDEO: Miss Lulja 2014 - Ne Corovoden e Vogelushave me te bukur. Eventi mbyll siparin **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

VIDEO: Miss Lulja 2014 - Ne Corovoden e Vogelushave me te bukur. Eventi mbyll siparin

Fatjon Kaloci
13.6.14

Prej mese 35 ditesh Spahiu, Zeka, Omeri, Kapllani dhe te tjere emra te Qendres Kulturore per Femije "Meleq Staravecka" ne Corovode kishte nisur gjithcka. Pas 2 vitesh Corovoda do te kishte keshtu kete te enjte 12 qershor 2014 eventin kulturor per femije "Miss Lulja 2014". Edhe perse ne temperatura teper te larta ne mjediset e brendshme te salles ku u mbajt aktiviteti askush nuk largohej nga salla e mbushur plot ku protagonistet e vertet ishin dy pale; Jo vetem femijet qe garonin por edhe prinderit e tyre, te gatshem per cdo reagim feminor qe mund te vinte. Por gjithcka shkoi shkoi shume mire. Nen perkujdesjen e Drejtores se QKF Geshtenja Omeri me mbeshtetjen financiare edhe te Spitali Skrapar, Zyra Arsimore Skrapar dhe Agjensise Lokale te Sigurimeve Shoqerore Skrapar per me shume se 90 minuta kryeqendra e vemendjes do te ishin 2 kurora dhe juria. Sikunderse cdo vit ku eshte pak e veshtire te pranosh fituesin kur ai nuk je ti apo te pranosh humbesin kur ai nuk je ti e vecanta qe dhuroi ky aktivitet ishte me e madhe se kaq; Rigjallerim te jetes socio-edukative ndersa zilet e shkollave priten te tingellojne te fundit here deri sa pushimet verore te nisin.
Simbolika:
Tradicionalisht eventi quhet Miss Lulja dhe cdo femije pjesemarres morri simbolin e kesaj feste vjecare tashme Nga nje lule dhe me te ne dore me sy dhe vesh (dhe perlotje ) tek cmimet.
Show:
Moderatoret e vegjel nuk do ti mungojne Corovodes se te ardhshmes. Kete e deshmuan me se mire 4 prej tyre qe drejtuan spektaklin me mjaft dinamike e shkathesi. Me interes u priten edhe debutimet e me te vegjelve te kopshteve qe pershendeten me Pinguin Dance, Vallen e Luleve apo edhe Duetin e embel qe kendonte Shpirt flori...
Kritika:
Vape, vape dhe serisht vape...por duhej pak sakrifice per buzeqeshjet me engjellore. Tekstet e disa kengeve ne gjuhe te huaj nuk i referohen moshave te lejueshme shkollore ndonse kengetaret ishin shume shpresedhenes per te ardhmen.
Cmimet:
Sipas organizatoreve ishte gjetur nje nder opsionet me te mirepranueshme dhe kjo me shume te drejte. Dhurata per afro 11 vogelushit me te vleresuar. Cmimi Mister Lulja u akordua nga Drejtori i Zyres Arsimore Skrapar ndersa ai i Miss Lulja nga Drejtori i Spitalit Skrapar.
Pas Fest:
Lot, Zemerim, Gezim ndjenja te gershetuara u pane menjehere sapo spektakli perfundoi. Ky ritual qe mesa duket ndodh cdo vit edhe kete here nuk mungoi. Ne pak minuta kryefjala e pasdites se vone ishte Miss dhe Mister Lulja 2014.
COrovoda Online me shpresen se do te kete shume aktivitete  te tjera do te vazhdoj te mbeshtese promovimin e cdo eventi per femijet e nje qyteti me Miss-e dhe Mister-a pa fund.

Ne foto Corovoda Online paraqet Miss dhe Mister Lulja 2014 ndersa disa sekuenca japin pak nga eventi video:

©Corovoda Online