Një nga Skrapari dhe një nga Poliçani - Cilët janë 2 Prokurorët që do të jenë pjesë SPAK? **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Një nga Skrapari dhe një nga Poliçani - Cilët janë 2 Prokurorët që do të jenë pjesë SPAK?

Fatjon Kaloci
24.7.19
Prokuria Speciale e Anti Korrupsionit e thënë ndryshe SPAK pritet të formësohet me 15 anëtarët e saj. Ndonse janë në pritje të kalimit të vettingut, 2 prej anëtarëve të mundshëm së SPAK nga 15 që është numri total janë nga Skrapari, reciprokisht Doloreza Musabelliu dhe Klodian Braho.

Klodian Braho
Klodian Braho, i moshës 37 vjeç është nga Skrapari. Me qetësinë që e karakterizon Braho, po ashtu magjistrat, e nisi karrierën në njësitë antikorrupsion në Vlorë ku spikati me hetimin ndaj ish-kryebashkiakut Shpëtim Gjika, një gjykim i cili për shkaqe sigurie u zhvendos që të kryhej në kryeqytet. Prokurori udhëtonte një herë në dy javë drejt Tiranës për të përfaqësuar akuzën ndaj të zgjedhurit të pushtetit vendor dhe një sërë zyrtarësh lokalë. Hetoi dhe arrestoi për korrupsion ish-gjyqtarin e Apelit, Shkëlqim Miri, ka vendosur sekuestro ndaj aseteve pasurore të ish-prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, të cilin gjithashtu e ka nën hetim për korrupsion. Nën hetim aktualisht ka edhe një pjesë të zgjedhjeve në Dibër si edhe zyrtarë të tjerë për dyshimet e grabitjes së Rinasit. Klodian Braho njihet për tipin e qetë e po ashtu dëshirën për të qëndruar larg bujës. Është në pritje të vettingut.
Doloreza Musabelliu
Doloreza Musabelliu, 39 vjeç është nga Poliçani i Skraparit. Është një nga magjistratet e diplomuara shkëlqyer, dhe që për shkak të rezultateve të larta u emërua menjëherë pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Për shkak se është një nga prokuroret e pakta që flet frëngjisht, ajo ka qenë shpesh e përzgjedhur nga autoritetet franceze për hetimet dypalëshe, kryesisht në fushën e trafikut. Ajo ka qenë një nga prokurorët e parë që përpara se të ngrihej miti i Emiliano Shullazit, kreu një hetim kundër tij dhe kërkoi dënimin për trafik droge dhe armëmbajtje. Prokurorja kaçurrelse që heton pa e ndarë buzëqeshjen, por edhe stilin në të veshur, ka hetuar për korrupsion ish-gjyqtarin Ibrahim Hoxha, italianin Guido Guidi, piloti që ngeci në Ishëm, ndërsa aktualisht ka në dorë dosjen Toyota Aurus me miliona euro të sekuestruara në Durrës. Ka qenë gjithashtu drejtuese e njësisë Task Forcë pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe e ka lënë këtë detyrë në vitin 2017. Është në pritje të vettingut.

©Corovoda Online