Koordinata X: Dokumenti, tregon sesa agjentë kishte gjatë periudhës së diktaturës në Skrapar deri në 1987 **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Koordinata X: Dokumenti, tregon sesa agjentë kishte gjatë periudhës së diktaturës në Skrapar deri në 1987

Fatjon Kaloci
30.12.20

Një dokument i publikuar në tetor 2020, listonte numrat e kontigjenteve të agjentëve të sigurimit të shtetit deri në 31 Dhjetor 1987 në Shqipëri në të cilin renditeshin numra, sipas rretheve që kishte Shqipëria në atë kohë. Skrapari rezultonte në këtë listë si rrethi me numrin më të vogël të agjentëve, 345 të tillë ndërsa rrethi me numrin më të madh rezultonte Shkodra me 7495 agjentë. Për Skraparin në dokument lexohet mes shifrash se Skrapari kishte 8 Agjentë, 45 informatorë me baza vullnetare, 106 informatorë me bazë patrullimi, 9 agjentë të përpunimit aktiv 2A,  5 agjentë të përpunimit paraprak, 85 agjentë si Kontroll Operativ.