• ---
  • ISLANDË, SËRISHT NË FOKUS TË MEDIAVE KLEVIS SULA
  • NJË TUBIM LUTJEJE PËR 20 VJEÇARIN NGA SKRAPARI DO TË MBAHET NË REJKJAVIK
  • QINDRA ISLANDEZË JANË NJOFTUAR PËR NJË EVENT NË FACEBOOK PËR DATËN 17 DHJETOR 2017
  • SIPAS NJË POSTIMI NË FACEBOOK, DO TË NDIZEN QIRINJ E KRYHEN LUTJE PRANË VENDIT KU NDODHI NGJARJA
  • TRUPI I PAJETË I KLEVIS SULA, 20 VJEÇARI NGA SKRAPARI PRITET TË VIJ NË FUNDJAVË
  • CEREMONIA MORTORE DO TË MBAHET NË ÇOROVODË KU PREJ DITËSH FAMILJA KA HAPUR DYERT E MORTIT
  • 20 VJEÇARI NGA SKRAPARI U QËLLUA DISA HERË ME THIKË NË MENGJESIN E 3 DHJETORIT, NË REJKJAVIK - ISLANDË

Besimi: Neser Bektashinjte ne Skrapar kremtime prane Teqese se Backes

Nje nder shume objektet fetare te besimit bektashi ne Skrapar neser do te gumezhohet edhe me shume. Kjo pasi ne 25 Maj 2012 prane Teqese se Backes do te festohet dhe besimtaret do te luten per me shume mbaresi. Fshati Backe eshte nje prej fshatrave te Skraparit i ndodhur shume prane Maleve te Ostrovices me nje panorame te bukur rrethuar nga Qafa e Martes. Ne foto paraqitet nje prej imazheve arkivore te Teqese se Backes. Prej kesaj zone, nje prej emrave te Backes te njohur ne histori eshte edhe emri i Lace Backes nje prej mbeshtetesve te forte te Ismail Qemalit. Ne Corovode nje prej rrugeve te qytetit mban emrin Lace Backa. Blogu Corovoda On Line ju uron besimtareve bektashi te ketij pelegrinazhi mbaresi dhe si c'ndodh ne ritualin e ketij besimi, nder me kryesoret ne Skrapar urimi : "Na ndihmofte!"
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

ALSSH SKRAPAR - Kjo faqe mbështetet nga Agjensia Lokale e Sigurimeve Shoqërore Skrapar.

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA