• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Besimi: Neser Bektashinjte ne Skrapar kremtime prane Teqese se Backes

Nje nder shume objektet fetare te besimit bektashi ne Skrapar neser do te gumezhohet edhe me shume. Kjo pasi ne 25 Maj 2012 prane Teqese se Backes do te festohet dhe besimtaret do te luten per me shume mbaresi. Fshati Backe eshte nje prej fshatrave te Skraparit i ndodhur shume prane Maleve te Ostrovices me nje panorame te bukur rrethuar nga Qafa e Martes. Ne foto paraqitet nje prej imazheve arkivore te Teqese se Backes. Prej kesaj zone, nje prej emrave te Backes te njohur ne histori eshte edhe emri i Lace Backes nje prej mbeshtetesve te forte te Ismail Qemalit. Ne Corovode nje prej rrugeve te qytetit mban emrin Lace Backa. Blogu Corovoda On Line ju uron besimtareve bektashi te ketij pelegrinazhi mbaresi dhe si c'ndodh ne ritualin e ketij besimi, nder me kryesoret ne Skrapar urimi : "Na ndihmofte!"
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

8 Gusht - 76 vite nga Krijimi i BRASH, Lirzë, Helmës Skrapar
15 Gusht - 8 vite krijim i blogut lokal Corovoda Online
15 Gusht - Në promemorie kjo përkon me një ndër aksidentet e rënda të ndodhura në skrapar. Në Grepckë, 6 të rinj humbën jetën pasi një mjet me të cilin udhëtonin ra në brendësi të Kanionit Osum
19 Gusht - Në Zaloshnje, mbahet festa e zonës
20 Gusht - 74 vite nga Krijimi i Brigadës 16 Therepel, Skrapar
21 Gusht - Sivjet është Ditë pushimi në Shqipëri përkon me festë fetare.
22 Gusht - Dita Zyrtare e Pelegrinazhit Bektashi në Kulmak
23 Gusht - 83 vite nga rënia e heroit Riza Cerova
25 Gusht - Mbyllet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi në Kulmak, Skrapar
25 Gusht - 26 Vite nga Greva e Poliçanit, Greva e parë Sindikaliste në Shqipëri
27 Gusht - 41 vite nga ndarja nga jeta e heroit Zylyftar Veleshnja
27 Gusht - Kjo datë konsiderohet si datë e krijimit të Kooperativës së parë në Skrapar, e cila u krijua në Vërzhezhë Skrapar në 1955

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA