• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X: Masakrat e janarit 1944 ne Skrapar (2) Masakra e Kapinoves

Koordinata X ne kete shkrim ndalet ne nje tjeter date te janarit 1944. Ne po te njejten dite ne  Skrapar ushtria gjermane do te bente masakren e radhes por kete here ne fshatin Kapinove. Eshte deshmia e 93 vjecares Fize Halili. Ne ate kohe 18 vjecare, kujton se ne shtepine e saj ne Kapinove te Skraparit morti tashme kishte rene. Ajo ishte e martuar ate kohe ne Muzhencke kur ju desh te mesonte cfare kishte ndodhur me familjen e saj. Mehmet, Durim, Riza, Brahim, Myrto dhe Kamber Hasa tashme nuk jetonin. Pajo Hasa u plagos dhe shpetoi. Ajo tregon edhe sesi i sollen trupin e kunatit te saj 14 vjecarit Ylmi Halili vrare ne betejen e Tendes se Qypit pak dite me vone nga maskra e Kapinoves. Por deri ne ate kohe ajo nuk e dinte se babai, vellai, xhaxhallaret dhe kushurinjte e saj ishin vrare ne Masakren e kapinoves ne 14 janar. Ajo e dinte se dicka kishte ndodhur por kur trupi i kunatit te saj Ylmi Halili mberriti ne shtepi ne Muzhencke, kujton se nje grua ndersa po e qante me denese i thote: " Qaje Qaje se ashtu ti kane vrare edhe njerezit e tu". Ne Kapinove gjermanet kishin kapur 36 burra e djem nga te cilet vetem 2 shpetuan.  Mes Kujtimesh ajo rrefen me pas se ne shtepine e saj ne Muzhencke kishte qene spitali partizan. Aty u mjkuan Zylyftar Veleshnja, Iliaz Sevrani, Halim Zhepa etj...ndersa vete sherbeu si infermiere.
Fize Halili eshte aktualisht 93 vjecare jeton ne Sauk, Tirane
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA