• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X: Veiz Kovaçi Piloti nga Skrapari që u shpall Dëshmor i Atdheut

Koordinata X në Corovoda Online ndalet në këtë shkrim arkivor në këtë muaj festash Nëntori në një tjetër emër të Lavdishëm të së djeshmes së krenarisë së Skraparit. Veiz Halil Kovaçi lindi në vitin 1949 në Gjogovicë të Skraparit. I mbaroi studimet në Akademinë e Forcave Ajrore për pilot avionësh reaktiv. Mbajti detyrën e Komandantit të Ekuipazhit në Regjimentin e Kuçovës për shumë vite. Por gjatë një proçesi stërvitor në vitin 1974 do të ndahej nga jeta. Kjo pasi avioni me të cilin po fluturontë i llojit MIG-19 në datën 5 gusht 1974  përsoi një defekt të rëndë ndërsa po ngrihej në fluturim. Dhe do të ishte pikërisht kjo ditë dita kur ai do të humbiste jetën në krye të detyrës.  Vite më vonë do të shpallej  “Dëshmor i Atdheut” me një Vendim të Këshillit të Ministrave  që mbajti numrin Nr. 228, datë 22.04.1996. Trupi prehet në Varrezat e Dëshmorëve në Skrapar.
© Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA