• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X: Janar 1974 - Kur do përkujtohej 30 Vjetori i Betejës së Tëndës së Qypit - Nga Tomorr Shasho

Duke vështruar tablonë e betejës së "Tendës së Qypit", u riktheva në ato ditë janari të vitit 1974. Do përkujtohej 30-vjetori i kësaj beteje, një nga betejat më të lavdishme të partizanëve gjatë Luftës Nacional-Çlirimtare kundër pushtuesit gjerman e bashkëpunëtorëve të tyre ballisto-zogist. Në bashkëpunim me shtëpinë e kulturës "Riza Cerova" të qytetit Corrovodë , do shfaqej montazhi letraro -artistik , në nder të kësaj beteje. Përgatitjet kishin kohë që kishin filluar. Sa më shumë afrohej dita e 21 Janarit, në përkujtim të kësaj beteje, aq më shume rritej shqetësimi. Drejtori i shtëpisë së kulturës, Asqeri Jaubelli, ishte në kontakt të vazhdueshëm me veteranët, të cilët do flisnin mbi këtë betejë, por shqetësimi më i madh ishte për veteranin, rreth të cilit ishte montuar i gjithë montazhi. Mos ardhja e tij dështonte të gjithë aktivitetin. Ishte një veteran i dëgjuar, pjesëmarrës në këtë betejë, po drejtpërsëdrejti nuk kishim komunikuar ndonjeherë me të. Gjallëri i jepnin montazhit letraro -artistik, këngët që këndonin pionierët, po sidomos kënga kushtuar këtij veterani. Një këngë e kompozuar nga muzikanti Hajri Xhamëni, e kënduar bukur nga pionierja Ermira Idërshaj, e shoqëruar nga kompleksi i pionierëve... Ç'do gjë ishte gati. Salla ishte mbushur plot. Si zakonisht, merrnin pjesë drejtuesit e partisë e pushtetit në rreth. Pritej të hapej perdja e të fillonte shfaqja e këtij montazhi, vënë në skenë nga regjizori Edmond Agolli, e drejtues muzike Durim Shishmani. Skena në qetësi. Ne që ishim pas kuintave, të rritur e pionirë, prisnim sinjalin e regjizorit. Oshëtiu boria si dikur në atë betejë. Salla ngriu. Shikoja nga kuintat , kur hapej perdja, spektatorët vetëm sa merrnin frymë. Perdja u hap plotësisht. Spektatorët panë borizanin e rrethuar nga pionierët, i cili vazhdonte t'i binte borisë. Salla në këmbë shpërtheu në duartrokitje, të cilat nuk kishin të mbaruar. Me dy gishtat e dorës së majtë borizani kish zënë fytin, si dikur në atë betejë, kur zuri vrimat që i hapi plumbi i armikut. Ishte vetë borizani i asaj beteje. Ishte vetë borizani Haki Kapaj. Ishte po ai djalë që është pikturuar aq bukur në tabllo. Ishte ai djalë, po tani veteran, të cilit plumbi i armikut i shpoi tejpërtej fytin e bëri që boria të pushoi për pak sëkonda, por ushtoi përsëri me sinjalin e sulmit mbi armikun. Borizani i vogël Haki, po më shpirt të madh, bllokoi me dy gështrinjtë rrjedhjen e gjakut. Ndërsa partizanët përlesheshin trup më trup me armikun, boria ushtonte fort e përhapej maleve e luginave të Skraparit, ku lajmëronte ditën e fitores, ditën se çlirimi i atdheut ishte afër. Ai që nuk derdhi lot, kur plumbi i armikut i shpoi fytin tejpërtej, derdhi lot, kur dëgjoi këngën e pionierëve kushtuar atij. Ndërsa heroi i asaj beteje puthte fëmijët me radhë e lotët nuk i pushonin, salla oshtinte nga duartrokitjet. Asnjë nuk lëvizte, edhe pse shfaqja mbaroi, po vazhdonin e vazhdonin duartrokitjet ... Spektatorët largoheshin duke përshëndetur me dorë heroin e asaj beteje. Veterani Haki, i rrethuar nga pionierët , përshëndeste njerëzit, po nga sytë e tij vazhdonin lotët e mallëngjimit, lotët e mikpritjes të përzier me lotët që rridhnin duke kujtuar shokët e rënë në këtë betejë. Perdja e skenës filloi të mbyllet, ndërsa veterani Haki zbret në sallë e rrethohet nga veteranët e të rinjtë. Nisin të tregohen kujtimet, po tani pa skenar, po rrjedhshëm si uji i Osumit, i cili edhe pse dimër ishte i pastër si kristal.
Corovoda Online / Një shkrim për Corovoda Online nga Tomorr Shasho

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA