BREAKING NEWS

The life of a child soldier in Congo

Requiem - Një Minutë Heshtje! - Korrieri i vetëshpallur Xhelal Caka

Posted on Saturday, February 04, 2017 and filed under , , , . You can follow any responses to this entry through theRSS 2.0 . You can leave a response or trackback to this entry from your site

I lindur në fshatin Osojë, Skrapar në një familje që iu përkushtua luftës çlirimtare, shtëpia e tij ishte një ndër bazat më të rëndësishme ku u dislokua teknika e Partisë së Qarkut. I lindur në vitin 1932, ai dha kontributin e tij si një korrier i vetëshpallu, që tok me shumë djem të fshatit, ishin në dispozicion të këshillit antifashist, në shpërndarjen e komunikatave apo urdhërave që lëshoheshin nga strukturat partizane. Pas Çlirimit ai punoi në Ndërrmarjen Bujqësore si minator, një profesion pak i çuditshëm për të sotmen por për atë kohë nevoja e hapjes së tokave të reja, në zonat shkëmbore hasnin më shumë gurë sesa tokë. Korrektësia e spikaste madje për kohën kur në shumë institucione kishte struktura të krijuara enkas për mirëfunksionimin dhe mbarëvajtjen e proçeseve ai bënte edhe detyrës e prokurorit vullnetar. U nda nga jeta në Gusht 2014
Corovoda Online

0 Responses for “ Requiem - Një Minutë Heshtje! - Korrieri i vetëshpallur Xhelal Caka”

Leave a Reply

Recently Commented

Recent Entries

Photo Gallery

Footer Social