• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Gurëve të Tomorricës - Mustafa Molla

Një tjetër titull shtohet në bibliotekën skraparase të çdo sofre dhe vendi. Libri me titull " Gurëve të Tomorricës" vjen si një publicistikë e gjallë e së djeshmes në një promemorie të së sotmes që mbase disa nuk i mban pranë por që përmes veprave qëndrojnë gjithnjë mes nesh. Si i tillë, Mustafa Molla reporter dhe publicist i disa shkrimeve rijetësohet me botimin "Gurëve të Tomorricës". Në "impressium" publicisti Bashkim Koçi e përshkruan si "... një panoramë e një pune të mundimshme, të lodhshme e sfilitëse" referuar përpjekjeve të autorit për të dhënë gjithçka për zonën. Ndërsa publicisti Zylyftar Hoxha në post cover nuk nguron të shprehet ndër të tjera se " korrespodencat e Muços, (version i shkurtër i emrit Mustafa ) n'a shpëtonin nga shërbimet në këtë zonë. Tomorricën e kishim nga ata në faqet e gazetës" ( Referuar qindra shkrimeve në gazetën "Jehona e Skraparit" )  Edhe përse me profesion agronom i lartë Mustafa Molla (1934 - 2013 ) rreth viteve 60' nisi të postoj shkrimet e para në gazetën e përditshme të kohës "Bashkimi" ku mbulonte zonën e Tomorricës, Skrapar. Përpjekjet e mëdha për rijetëzimin e një prej zonave të ashpra të relievit e natyrës skraparase siç ishte e tillë Tomorrica, hap pas hapi me themeltarë si Mustafa Molla sollën trasformimin e saj.
Libri më i ri, vjen nga shtëpia botuese "Botart" 2017, quhet "Gurëve të Tomorricës" dhe kushton 600 lekë.  
Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA