• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Lagjia e Çorovodës mban emrin "2 Dhjetori" - Por përse, kjo emërtesë?


Edhe përse pjesë e fjalorit shqip, mbase i një kohe që kërkon riformulim, sërisht përdorimi i fjalës "lagje" mbetet i gjerë. Por më shumë sesa sot, një prej "lagjeve" të paktën në qytetin e vogël të Çorovodës feston ditën e emrit të saj. Sot daton 2 Dhjetori. Çorovoda e sotme, zyrtarisht ka 6 lagje, njëra prej tyre mban ende emrin lagjia "2 Dhjetori". Nën influencën e emërtesave të një kohe tjetër të para 90's ajo mbetet ende një lagje e populluar dhe e synuar në Çorovodë. Një arsye mbi përsenë e kësaj emërtese e gjejmë 72 vite më parë, Kur në Shqipëri do të mbaheshin Zgjedhjet e Para Parlamentare. Në vitin 1945 në muajin nëntor gazetat lokale të kohës Bashkimi si dhe emitenti i vetëm radiofonik Radio Tirana njoftuan "nisjen e fushatës elektorale" për zgjedhjet parlamentare. Këto të fundit u mbajtën në 2 Dhjetor 1945. Caktimi i kësaj date nga qeveria komuniste e asaj kohe, që vinte menjëherë pas mposhtjes së nazi-fashismit dhe fitores ndaj tyre po trumpetohej gjerësisht për të favorizuar më shumë situatën e brendshme mes "komunistëve stoik". Dhe Skrapari i patriotizmit vite më vonë do të vendoste emrin "2 Dhjetori" lagjes që po formësohej me pallate. Skrapari në zgjedhjet e para 2 Dhjetor 1945 zgjodhi deputet dhe përfaqësues të parë në Parlamentin e Parë te Shqipërisë atdhetarin Kahreman Ylli i cili do të qëndronte për 6 legjislatura rresht si përfaqësuesi i pare i Skraparit. Në Çorovodë një prej shkollave 9 vjecare prej vitesh mban emrin Kahreman Ylli, ndersa nje prej 6 lagjeve qe ka Corovoda ka emrin "2 Dhjetori" ne promemorie te dates se mbajtjes se zgjedhjeve te 2 dhjetorit 1945.
Pjesa e një qyteti ose e një fshati që merret edhe si ndarje administrative brenda qytetit a fshatit; njerëzit që banojnë në këtë pjesë. Lagje e madhe (e vogël). Lagjja kryesore. Lagjja e sipërme (e poshtme). Lagjet e jashtme. Lagje e qytetit (e fshatit). Banorët e lagjes. Doli tërë lagjjaCorovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA